W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie odbyła się Msza św. w intencji zmarłych prawników, której przewodniczył abp Józef Górzyński.
Cieszy mnie, że w listopadzie, w miesiącu, w którym w sposób specjalny myślimy o tych, co odeszli, różne środowiska organizują spotkania modlitewne w intencji zmarłych, którzy tworzyli to środowisko. To jest rzecz jak najbardziej godna podkreślenia - mówił metropolita warmiński.
Na początku Eucharystii duszpasterz prawników ks. Krzysztof Kamiński wyczytał ponad 300 nazwisk zmarłych osób tworzących olsztyńską palestrę. - Tak samo, jak ważny jest dla nas człowiek bliski z rodziny, tak samo ważne jest to, aby wspominać tych, którzy odeszli, a pracowali z nami. Przecież z nimi dzieliliśmy dużo czasu, wiele spraw nas łączyło. Ich odejście jest dla nas często bolesne - podkreślał ks. Kamiński.
Ta modlitwa potrzebna jest tym, co zakończyli swe ziemskie życie, ale ona również integruje całe środowisko prawnicze. Jednak nie tylko. - Kiedy modlimy się za zmarłych, zadajemy sobie to pytanie: „Jak ja żyję? Czy decyzje, które podejmuję, prowadzą mnie do nieba?”. Modlitwa za zmarłych może czasami upominać i sprowadzać na dobre drogi, by w życiu wybierać uczciwie, żeby na to niebo zasłużyć. Taka Msza św. jest pytaniem o niebo - zauważał duszpasterz.
Również w homilii abp Józef Górzyński poruszał temat poznania dobra i zła oraz kwestii podejmowanych wyborów, podkreślając iż miłość do drugiego człowieka wyraża się dobrem, a modlitwa o zbawienie jest dobrem ostatecznym.
- Życie ze wszystkimi jego wymiarami jest niczym innym, jak boskim darem, który jest właściwie podjęty, kiedy jest zrozumiany. Tylko ci, którzy potrafią być wdzięczni, potrafią zrozumieć wielkość otrzymanej łaski. Postawa wdzięczności to życiowa umiejętność, której powinniśmy się uczyć, by nie roztrwonić daru Bożego, jakim jest życie, doczesne i wieczne - mówił metropolita.
Jednak niezbędne jest codzienne odniesienie się do wartości absolutnych, które nie podlegają ludzkim ocenom. - Człowiek zdolny jest poznać Boże wartości, by swoje życie i osądy odnieść do nich. Dobro, miłość, prawda, sprawiedliwość i pokój - to wprowadza wiara w nasze życie i uzdalnia do poznania wartości nieprzemijających. Chrystus mówił: „Idź, twoja wiara cię uzdrowiła”. Bo wiara porządkuje życie w odniesieniu do wartości, do boskiego wymiaru rzeczywistości. Dlatego kształtujmy serce, umysł i rozum na bazie boskich prawd - podkreślał abp Józef Górzyński.