Ogólnopolska konferencja o Pomnikach Historii

Mija 25 lat od wpisania Zespołu Katedralnego we Fromborku na Listę Pomników Historii.

Z tej okazji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zorganizowało ogólnopolską konferencję „25 lat Pomników Historii - wczoraj, dziś i jutro”.

- Ten tytuł dodaje rangi i splendoru. Oddaje wartość obiektu i jego znaczenie w historii Polski i Europy - podkreśla wojewoda Artur Chojecki.

Mirosław Jonakowski, dyrektor fromborskiego muzeum, tłumaczy, że pojęcie pomników historii wprowadziła ustawa o ochronie dóbr kultury, uchwalona 15 lutego 1962 roku, ale pierwsze 15 obiektów zostało wpisanych na listę w 1994 roku.

- Frombork znalazł się wówczas w towarzystwie absolutnie wyborowym. Ocena wartości Fromborka musiała być bardzo wysoka i taka pozostaje do dziś: to miejsce absolutnie wyjątkowe, które - jak uważa wiele osób - powinno pretendować do wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO - podkreśla M. Jonakowski.

- We Fromborku przenikają się przestrzenie wiary, sztuki i historii. To miejsce niezwykłe - przez analizę historii i teraźniejszości widzimy, że cały czas kościoły katedralne są przesłaniem dla całej Europy jako miejsca doświadczenia wiary chrześcijańskiej, ale też kunsztu sztuki i architektury - uważa ks. prał. Jacek Wojtkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..