Parafia św. Jakuba w Olsztynie zaprasza na spotkania przy żłóbku.
Szopka z parafii katedralnej jest jedną z najbardziej niezwykłych, jakie możemy znaleźć w Olsztynie - figurki głównych postaci: Maryja, Józef, pasterze, zwierzęta pochodzą najprawdopodobniej z XIX w., a niektóre są być może jeszcze starsze. Po II wojnie światowej parafianie postanowili nadać szopce wyraźny polski akcent. Maria Zientara-Malewska, poetka i działaczka warmińska, zaprojektowała tzw. szopkę polską - przy żłobku pojawiły się postaci ubrane w tradycyjne polskie stroje ludowe: mazowieckie, krakowskie, śląskie, warmińskie. Postaci te szły do Pana Jezusa i oddawały Mu pokłon. Przez te wszystkie lata jednak ubranka się zniszczyły i trzeba było przygotować nowe.
- Przyszła wtedy myśl, aby uwspółcześnić figurki i ubrać je w stroje przedstawicieli rożnych zawodów. Szukaliśmy zawodów, które będą najbardziej przemawiały do dzieci - wszak figurki były przygotowywane szczególnie z myślą o najmłodszych. Są więc: strażak, pani weterynarz z pieskiem, leśnik z bobrem i ptaszkami, ratownik medyczny, skrzypaczka, piłkarz, żołnierz - tłumaczy s. Kamila Leszczyńska CSC. - Tym, co przyświecało nam podczas pracy nad odnowieniem figurek, było dziękowanie Panu Bogu za wszystko. Każdego dnia tak wiele przecież otrzymujemy od Pana Boga, każdy dzień, każda chwila jest darem kochającego Ojca, dlatego też wszyscy szopkowi bohaterowie coś niosą i za coś dziękują. Mamy nadzieję, że zachęcą odwiedzających szopkę w kościele św. Jakuba w Olsztynie, zarówno dzieci, jak i dorosłych, do dziękczynienia i uwielbienia Boga - podkreśla zakrystianka.
Ruchomą szopkę można podziwiać codziennie, a w każdą niedzielę okresu Bożego Narodzenia duszpasterze z parafii św. Jakuba zapraszają do rodzinnego kolędowania. - Zapraszamy całe rodziny: dzieci, rodziców, dziadków, by wspólnie spędzić czas, pomodlić się, ale też spojrzeć trochę inaczej na przeżywanie święta Bożego Narodzenia: właśnie poprzez te formy, jakimi są kolędy. One w bardzo prosty sposób przekazują nam tę wielką tajemnicę przyjścia Chrystusa na świat - tłumaczy ks. Michał Piotrowski. Rodzinne kolędowanie odbywa się w niedzielne popołudnia o godz. 15. - Zachęcamy do indywidualnego oraz wspólnego śpiewania. Będą przygotowane również konkursy, testy wiedzy i oczywiście nagrody dla uczestników - zachęca ks. Piotrowski.