Odkryto m.in. fragmenty murów dawnych kaplic.
Podczas prac konserwacyjnych i archeologicznych prowadzonych na obszarze zespołu katedralnego we Fromborku badacze dokonują wielu odkryć - dotychczas odkryto łącznie ok. 800 zabytkowych obiektów, zarówno ruchomych (np. ceramiki), ale także nieruchomych, jak fragmenty dawnych zabudowań. Po południowej stronie prezbiterium odkryto relikty murów - to dwa budynki, które kiedyś pełniły funkcje kanonii kanonickich, zaś po północnej stronie odkryto pozostałości dawnych kaplic.
- Analiza dostępnych źródeł pozwoliła ustalić, że były to dwie kaplice istniejące po sobie. Najstarsza wzmianka źródłowa pochodzi z 1623 roku - ta kaplica, większa, funkcjonowała do 1751 roku, została rozebrana, a w jej miejsce została zbudowana mniejsza, która ostatecznie powstałą w 1754 roku i była tutaj do 1809 roku - tłumaczy Grzegorz Świderski, kierownik badań archeologicznych. - Te odkrycia zmieniają obraz dotychczas znanej katedry - odkryte fundamenty pozwalają nam poznać techniki budowane, zrekonstruować i zwizualizować te części nadziemne, które już nie istnieją. Warmiński Wawel powoli odkrywa swoje tajemnice, ale wiele jeszcze przed nami - do tej pory nie udało się odnaleźć sławetnego pavimentum Mikołaja Kopernika czyli platformy, z której sławny astronom dokonywał pomiarów nieba - dodaje G. Świderski.
Podczas prac archeologicznych odkryto również pozostałości suche fosy, a także 3 pochówki, najstarszy z XIV w. - W ramach projektu następuje konserwacja prezbiterium katedry, prowadzone są również prace w skarbcu, na poddaszu i dziedzińcu. Po zakończeniu prac powstaną dwie nowe przestrzenie dla zwiedzających: skarbiec katedry oraz poddasze z udostępnioną oryginalną więźbą dachową i wystawą prezentującą historię fromborskiej katedry - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski, rektor bazyliki katedralnej we Fromborku.