Wyniki badań statystycznych Kościoła dla diecezji warmińskiej

Na początku roku Instytut Kościoła Katolickiego SAC opublikował nowy raport dotyczący Kościoła w Polsce. Czego możemy się z niego dowiedzieć o naszej diecezji i czemu on służy?

Każdego roku w październiku w kościołach w Polsce odbywa się tzw. liczenie wiernych. Każda parafia jest zobowiązana, by podać liczbę osób uczęszczających na Msze św., tzw. dominicantes, oraz tych, którzy przyjmują komunię, czyli tzw. communicantes. Oczywiście to nie jedyne dane na temat naszych parafii i diecezji, o których możemy przeczytać w „Annuarium Statisticum Ecclesiae in Polonia”.

- Działamy zgodnie z trzyetapowym paradygmatem teologii pastoralnej: widzieć, ocenić i działać - mówi ks. Michał Tunkiewicz, wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa ogólnego.

- Pierwszy etap to określenie celów duszpasterskich zgodnie z nauczaniem Kościoła. Drugi to weryfikacja rzeczywistości i tutaj korzystamy z badań socjologicznych. Trzeci etap polega na szukaniu adekwatnych rozwiązań do rozpoznanych problemów i wyzwań - dodaje.

W naszej diecezji odsetek katolików uczęszczających na niedzielną Mszę św. wynosi 29 proc., natomiast przyjmujących komunię św. 13,7 proc. Oba wyniki umiejscawiają nas na 33 miejscu w szeregu diecezji polskich.

- Okazuje się ze ten wskaźnik nie jest zadowalający i mamy wiele do zrobienia. Statystki zachęcają nas do wypracowania działań, które pogłębią naszą chrześcijańską świadomość i wzmocnią naszą wiarę. Stąd też na naszym etapie działań duszpasterskich pojawia się temat Eucharystii jako wielkiej tajemnicy naszej wiary - tłumaczy ks. Tunkiewicz.

W odniesieniu do badań z ubiegłych lat wzrósł wskaźnik communicantes w stosunku do dominicantes.

- Pokazuje nam to, że wierni, którzy uczestniczą we Mszy św. chcą ją przeżywać coraz pełniej. Widzimy przecież, że ludzie wciąż chętnie korzystają z sakramentu pokuty. Miejmy nadzieję, że to będzie wciąż pielęgnowane i ożywiane - dodaje.

W badaniach statystycznych odnajdujemy także odsetek wiernych zaangażowanych w różne organizacje parafialne tzw. participantes. U nas wynosi on 4,5 proc.

- Ten współczynnik na szczęście rośnie. Pokazuje to nową jakość naszej rzeczowości w tym wymiarze pastoralnym. Ludzie chcą być obecni aktywnie w swoim życiu parafialnym i to cieszy - mówi ks. Michał.

Więcej w "Posłańcu Warmińskim" nr 4/2020. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..