- Była to piękna lekcja historii, która pokazała nam, jak mamy żyć, czym mamy w życiu się kierować i co jest w życiu najważniejsze - mówi Jolanta Kowalska.
Dzieci i młodzież przygotowująca się do bierzmowania, katecheci i proboszcz parafii NMP Ostrobramskiej udali się w pielgrzymce do Mt 5,14/ Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Muzeum znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie.
- Muzeum dosłownie oddaje głos swoim patronom, archiwalne nagrania i filmy stają się pełnoprawnymi eksponatami – mówi Jolanta Kowalska, współorganizatorka wydarzenia.
Wystawa w muzeum obejmuje lata 1901 (rok urodzin Prymasa Tysiąclecia) - 2005 (rok śmierci papieża Polaka). Podzielona jest 12 sfer: Czas, Podróż, Dom, Kraków, Będziesz miłował, Dialog?, Mamo!, Zło dobrem zwyciężaj, Pokój łez, Pontifex - budowniczy mostów, Miastu i światu oraz Dekalog.
- W sercu muzeum znajduje się ogromna łódź przypominająca Arkę Noego i nawiązująca do prowadzenia Kościoła przez Jana Pawła II. W tej łodzi można się schronić i chwilę odpocząć - opowiada Jolanta. - W poszczególnych sferach możemy dowiedzieć się o młodości i drodze do kapłaństwa obydwu hierarchów, są wystawy poświęcone czasom wojny i zniewolenia komunistycznego. Jest też sala poświęcona Matce Bożej, gdzie widać owoce zawierzenia Maryi Prymasa i Papieża - dodaje.
Uczestnicy podkreślają, że ciężko było opanować wzruszenie podczas nagrania z ostatniej audiencji Jana Pawła II. - Próbował wypowiedzieć ostatnie słowa do wiernych, ale niestety nie wydobył z siebie, mimo ogromnego wysiłku, żadnego słowa. Była to piękna lekcja historii, która pokazała nam, jak mamy żyć, czym mamy w życiu się kierować i co jest w życiu najważniejsze. To ważne miejsce dla naszej przyszłości, żeby młodzi mogli przybliżyć się do tych wielkich postaci - wspominają.
Wyprawa wpisała się w przygotowania do obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.