Zgodnie z zaleceniem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego, wierni mogą duchowo łączyć się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisję Mszy św. w mediach.
W tym czasie mogą korzystać z tzw. Komunii duchowej, która w tradycji Kościoła była znakiem bliskości i miłości Pana Boga do człowieka. Można ją praktykować wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Jednak nie należy jej utożsamiać z Komunią sakramentalną. Jej przyjmowaniu powinna towarzyszyć dowolna modlitwa skierowana do Zbawiciela, np. "Duszo Chrystusowa...", lub dowolny akt strzelisty, np. "Jezu, ufam Tobie", "Panie Jezu, kocham Cię" itp. - wyjaśnia ks. Marcin Sawicki, rzecznik prasowy archidiecezji warmińskiej.
Podkreśla, że istotą Komunii duchowej jest pragnienie miłowania Pana Boga i trwania w przyjaźni z Nim, z wykluczeniem wszystkiego, co zagrażałoby darowi jedności, czyli grzechu śmiertelnego.
- Celem Komunii duchowej jest doświadczenie spotkania i pozasakramentalnego zjednoczenia z Jezusem Chrystusem. Święci Kościoła zalecali ją jako najpożyteczniejszą z duchowych praktyk - dodaje ks. Sawicki.