Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nowy dekret w sprawie duszpasterstwa w stanie epidemii

Arcybiskup Józef Górzyński wydał zalecenia na najbliższe dni, czas Triduum Paschalnego oraz uroczystości Pierwszych Komunii św.

W związku z trwającym stanem epidemii i najnowszymi zarządzeniami organów państwowych oraz w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 19 marca br., Wskazań Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z dnia 21 marca br. oraz Komunikatu przewodniczącego KEP z dnia 24 marca br. zarządzam co następuje:

Sprawowanie sakramentów
1. Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Na liturgię wierni powinni wchodzić jedynie przez jedno wejście. Poza liturgią, w ciągu dnia, kościoły należy pozostawać otwarte.
2. Jeśli przewidziano Mszę Świętą koncelebrowaną, to w celu umożliwienia uczestnictwa w niej przedstawicielom rodzin zamawiających każdą z intencji, należy rozważyć odprawienie osobnych celebracji. Praktyka ta nie jest możliwa w dniach Triduum Paschalnego.
3. W czasie Mszy Świętej koncelebrowanej należy zadbać o to, aby przygotowywanie kielicha, spożywanie z niego i puryfikacja były pozostawione głównemu celebransowi, niezależnie od obecności innych posługujących. Koncelebransi spożywają Ciało i Krew Pańską przez zanurzenie, po czym główny celebrans spożywa Krew Pańską.
4. W domach zakonnych w celebracjach uczestniczyć mogą jedynie mieszkańcy domu, bez udziału osób postronnych.
5. Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej.
6. Udzielanie sakramentu pojednania i pokuty:
a. Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
b. Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
c. Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości - w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
d. Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi świętej, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego. Nie jest on tożsamy z rozgrzeszeniem sakramentalnym, dlatego po ustaniu przeszkody, istnieje konieczność przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
e. Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.
7. Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią, z wyjątkiem: a. Wielkiego Piątku, kiedy to Komunii św. można udzielić poza liturgią tylko chorym, którzy o to poproszą. b. Wielkiej Soboty, kiedy można udzielać Komunii św. poza liturgią jedynie jako Wiatyku.

Celebracje Wielkiego Tygodnia
8. Niedziela Palmowa. „Upamiętnienie wjazdu Pana do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz budynku sakralnego. W kościołach katedralnych należy zastosować drugą formę przewidzianą przez Mszał Rzymski, zaś w kościołach parafialnych, oraz w innych miejscach trzecią” (Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pkt 1). Palmy można poświęcić uczestnicząc w transmisji Mszy Świętej z obrzędem poświęcenia palm, w środkach społecznego przekazu.
9. Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o godz. 10.oo w konkatedrze św. Jakuba Apostoła w Olsztynie, jedynie w małej wspólnocie kapłanów i usługujących, określonej przez biskupa. Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które księża dziekani mogą odebrać w Wydziale Duszpasterskim Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Wielki Piątek w godz. 10.oo-12.oo oraz w dni powszednie Oktawy Wielkanocy w godz. 10.oo-13.oo. Uroczysta Msza Święta dla wszystkich kapłanów, połączona z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich, odprawiona zostanie po ustaniu stanu epidemii.
10. Celebracje Świętego Triduum Paschalnego sprawowane w konkatedrze św. Jakuba Apostoła w Olsztynie transmitowane będą w środkach społecznego przekazu. Księży proboszczów zachęca się usilnie do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów swoim wiernym, by mogli łączyć się duchowo ze swoimi duszpasterzami.
11. Podczas liturgii Świętego Triduum Paschalnego należy przestrzegać następujących zasad:
a. Liturgię Triduum Paschalnego należy sprawować tylko w kościołach parafialnych.
b. Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum).
c. W Wielki Piątek w modlitwie powszechnej ma zostać dołączone wezwanie w związku z panującą sytuacją epidemii. Stosowny tekst dotrze do parafii w terminie późniejszym.
d. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego. „Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa” (Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pkt 4).
e. W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W użyciu powinno być wówczas jedno wejście do kościoła. Należy dołożyć starań, by w świątyni nie przebywało jednocześnie więcej niż 5 osób.
f. Nie zaleca się używania pokropień, ani sprawowania sakramentu chrztu.
g. Wigilia Paschalna. Należy ją sprawować wyłącznie w katedrach i kościołach parafialnych. W liturgii chrzcielnej ma być zachowane jedynie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych (Dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pkt 5). Opuszcza się obrzęd poświęcenia wody chrzcielnej.
h. Zamiast procesji rezurekcyjnej zaleca się, aby celebrans na zakończenie liturgii udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła.
12. W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.
13. W celu lepszego przeżycia modlitwy w domach podczas Wielkiego Tygodnia i Niedziel Wielkanocnych przygotowane są dostępne pomoce duszpasterskie na stronach internetowych: archidiecezji warmińskiej i parafii.

Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej
14. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
15. Po Wielkanocy: a. Wariant I: Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. b. Wariant II: Jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
16. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
17. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
18. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby.

Serdecznie dziękuję kapłanom za ich posługę w niełatwych okolicznościach epidemii, a wszystkim wiernym za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń. Żywię nadzieję, że obecna sytuacja przeżywana przez nas wszystkich w duchu wiary, przyniesie dobre owoce w życiu całej wspólnoty Kościoła. Proszę wszystkich, aby nie ustawali w wysiłku duchowego łączenia się ze Zbawicielem, a cierpienia, których teraz szczególnie doświadczają, zechcieli składać Panu Bogu jako duchową ofiarę w intencji zatrzymania epidemii i odnowy duchowej społeczeństwa.

Abp Józef Górzyński
METROPOLITA WARMIŃSKI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy