Wielki Czwartek "świeckim okiem"

- W tym roku szczególnie będę dziękowała za dar kapłaństwa i Eucharystii. Dzisiaj nie jest to takie oczywiste, że mam codzienną Mszę św. - mówi Magdalena Sztelman.

Wspominamy dziś ustanowienie przez Jezusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Co roku biskupi z księżmi gromadzą się przed południem w konkatedrze św. Jakuba na Mszy Krzyżma.

- Od wielu lat uczestniczę w tej Mszy św. Budzi się wtedy we mnie ogromna wdzięczność za dar kapłaństwa, za to, że są księża. Widząc, jak razem się gromadzą na wspólnej Mszy św. i odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, zawsze jakoś głęboko to przeżywam - mówi Magdalena Sztelman.

- Szczególnie przejmuje mnie moment, gdy ksiądz arcybiskup prosi nas, abyśmy modlili się za kapłanów. Biorę to sobie głęboko do serca i uczestniczę indywidualnie i wspólnotowo w modlitwach za kapłanów, staram się wspierać i okazywać im dużo życzliwości i pamięci - tłumaczy.

W tym roku w naszej katedrze Msza Krzyżma odbędzie się w bardzo wąskim gronie i nie będzie można spotkać kapłanów pod katedralną świątynią. Zostaje nam modlitwa za nich i serdeczna pamięć.

- Lubię ten dzień, który jest też dniem kapłańskim. Wysyłam życzenia i słowa wsparcia oraz zapewnienia o modlitwie do znajomych księży. Daje mi to dużo radości i ufam, że księża potrzebują tej pewności, że są osoby, które modlą się za nich i są om życzliwe - mówi Magdalena.

- Szczególnie teraz w tym trudnym czasie pandemii odczuwam, jak bardzo potrzebujemy kapłanów, którzy udzielą nam sakramentów, nakarmią Ciałem Chrystusa, będą wsparciem, ale i jak księża potrzebują mocy modlitwy i bliskości z Chrystusem, by w tych pustych kościołach i wielu ograniczeniach nie zagubić swojego kapłaństwa - dodaje.

Wieczorem w kościołach parafialnych będzie sprawowana Msza Wieczerzy Pańskiej. - Podczas niej wyobrażam sobie, że jestem tam razem z Jezusem i uczniami w Wieczerniku. Jako kobieta to pewnie gdzieś na zapleczu podająca posiłek, ale uczestnicząca w tych wydarzeniach - mówi Magdalena. - Jestem wdzięczna Jezusowi za to, że zostawił siebie w Eucharystii. Tam, w Wieczerniku, padło tyle słów miłości, o czym czytamy w Ewangelii św. Jana - dodaje.

W tym roku podczas wieczornej Eucharystii zostanie opuszczony obrzęd obmycia nóg. - Postawa Jezusa zawsze przypomina mi o tym, że księża powinni mieć postawę służby, ale i ja mam mieć w sobie postawę służby - tłumaczy. - W tym roku szczególnie będę dziękowała za dar kapłaństwa i Eucharystii. Dzisiaj nie jest to takie oczywiste, że mam codzienną Mszę św. Warto dzisiaj przeprosić, że tak wiele razy nie doceniałam tego daru i wiele łask marnowałam. Bardzo wiele mi Jezus pokazał w tych ostatnich dniach, tygodniach. To będzie szczególny Wielki Czwartek, ale na pewno także przepełniony modlitwami za kapłanów i rozsyłaniem im życzeń, niech wiedzą, że są potrzebni i kochani, że mają wsparcie. Dziękuję, Jezu, za dar Eucharystii i kapłaństwa, za Twoją postawę służby - dodaje Magdalena.


Transmisja z konkatedry św. Jakuba w Olsztynie

Msza Krzyżma świętego o godz. 10. Liturgii przewodniczyć będzie abp Józef Górzyński. Podczas niej odbędzie się poświęcenie oleju Krzyżma oraz błogosławieństwo olejów chorych i katechumenów. Transmisja liturgii w internecie na stronie Radia Olsztyn, a także na kanale YouTube "Gazety Olsztyńskiej" i stronie internetowej archidiecezji warmińskiej (archwarmia.pl).

Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 19. Liturgii przewodniczyć będzie bp Janusz Ostrowski. Transmisja liturgii na antenie i stronie Radia Olsztyn, a także na kanale YouTube "Gazety Olsztyńskiej" i stronie internetowej archidiecezji warmińskiej (archwarmia.pl).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..