GN 39/2020 Archiwum

Od dziś ruszają Świętolipskie Wieczory Muzyczne

- Chcemy kontynuować piękną tradycję muzyczną w naszym sanktuarium, która już na dobre wpisała się w wakacyjny czas - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ.

Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej to przede wszystkim miejsce pielgrzymkowe. Znane jest z odpustów ku czci Maryi i tzw. pielgrzymki gwiaździstej. Dodatkowym atutem bazyliki są unikatowe barokowe organy z największą liczbą ruchomych figur w Europie. Oprócz tego od ponad 30 lat odbywają się tu Świętolipskie Wieczory Muzyczne.

W tym roku impreza była jednak pod sporym znakiem zapytania. - Decyzję, czy ma się odbyć, musieliśmy podjąć na początku maja - mówi o. Jacyniak SJ, superior sanktuarium. - Na lipiec mieliśmy już zarezerwowanych artystów spoza Polski, więc musieliśmy ich poinformować o sytuacji. W tym czasie mogliśmy do świątyni wpuścić 40 osób. Okoliczne samorządy odwołały wszystkie imprezy masowe do końca roku. Rysował się zatem scenariusz dosyć posępny...

Z tych powodów koncerty w lipcu nie odbyły się. Pod koniec maja sytuacja zmieniła się, gdy zmniejszyły się obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

- W naszych obu polskich prowincjach w dobie pandemii znane jest już sformułowanie "dynamiczne rozeznawanie". Staramy się dlatego dynamicznie rozeznawać - uśmiecha się ojciec. - Nie tak dawno musieliśmy podejmować decyzje związane chociażby z uroczystością Bożego Ciała. Wybraliśmy formę tradycyjną i wierni cieszyli się, że mogli w ten sposób uczestniczyć. Zdecydowaliśmy się również, że Świętolipskie Wieczory Muzyczne odbędą się od pierwszego piątku sierpnia i potrwają do pierwszego piątku września - dodaje.

Program koncertów

7 sierpnia
Krzysztof Urbaniak - organy
Maciej Nerkowski - baryton

14 sierpnia: słowo i muzyka (w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II)
Andrzej Chorosiński - organy
Michał Chorosinski - recytacje

15 sierpnia
Łukasz Mosur - organy
Gabriela Wodiczko-Mosur - sopran

21 sierpnia
Ernst Wally - organy (Austria)
Anna Kubicz - fortepian
Justyna Samborska - sopran

28 sierpnia
Michał Markuszewski - organy
Michał Jerzy Tyczyński - fortepian

4 września
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
Adam Kowalski - organy

11 września
Chór Świętolipski
Adam Kowalski - organy
Małgorzata Milaszewska-Delimat - harfa


Więcej o Świętolipskich Wieczorach Muzycznych w "Posłańcu Warmińskim' nr 31/2020 na 2 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama