Nowy numer 23/2021 Archiwum

Kętrzyn. 40 tysięcy fragmentów ceramiki

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, po zakończonej renowacji kętrzyńskiego zamku, udostępniło zwiedzającym cztery wystawy.

Na parterze można podziwiać sztukę z rzeźbami i malarstwem z dawnych pałaców i zabytkowych kościołów Prus Wschodnich. Na kolejnej kondygnacji prezentowana jest historia kętrzyńskiego zamku. Na potrzeby tegoż projektu utworzono salę multimedialną z makietą z vidomappingiem 3D, gdzie poznajemy rozwój przestrzenny miasta.

- Trzecia kondygnacja to wystawa dotycząca historii miasta, gdzie w odtworzonych wnętrzach prezentujemy zabytki związane z Kętrzynem, ukazujemy dawny przemysł i rzemiosło. Ostatnia sala ekspozycyjna to „okruchy dawnej świetności”, gdzie pokazujemy wyposażenie pobliskich pałaców, m.in. w Drogoszach, Arklitach czy też dworu z Tołku - opisuje dyrektor muzeum Marta Wojciechowska.

Podczas renowacji odbywały się na terenie kętrzyńskiego zamku prace archeologiczne. - Naszym zadaniem było odsłonięcie przebiegu murów otaczających zamek - wyjaśnia Mariusz Wyczółkowski, kustosz muzeum w Kętrzynie. Odkryto wiele zabytków mówiących o średniowiecznej kulturze mieszkańców zamku, począwszy od fragmentów uzbrojenia, groty od bełtów kuszy, fragmenty blach uzbrojenia, elementy kolczugi czy późniejsze kule ołowiane od broni palnej.

- Ciekawym znaleziskiem był znak pielgrzymi, pamiątka, którą pielgrzym przyniósł aż z Rzymu, z charakterystycznym wizerunkiem chusty św. Weroniki, która przechowywana była w Wiecznym Mieście. Odkryliśmy fragmenty importowanych dzbanów kamionkowych, które przywieziono z Nadrenii i terenów dzisiejszej Belgii, czy fragmenty pucharków szklanych z wczesnego weneckiego szkła z kolorową emalią - wymienia pan Mariusz.

W sumie odkryto ponad 40 tys. fragmentów ceramiki, które są obecnie inwentaryzowane. Systematycznie najcenniejsze obiekty będą eksponowane w naszym muzeum.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama