Nowy numer 3/2021 Archiwum

Gietrzwałd. Dzień skupienia kapłanów

Podczas Mszy św. księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

Księża naszej diecezji spotkali się w Gietrzwałdzie na dniu skupienia. Po raz pierwszy od rozpoczęcia pandemii księża spotkali się wspólnie na modlitwie.

Konferencję wygłosił ks. dr Krzysztof Matysek, wieloletni dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu, obecnie proboszcz w Biedrzychowicach. Odniósł się do fragmentu z księgi proroka Ezechiela o pasterzach, którzy sprzeniewierzyli się swojej misji.

- Tekst, który usłyszeliśmy ma w nas wzbudzić kontrowersję, a ta ma pobudzić nas do konfrontacji. Nikt z nas nie chciałby usłyszeć słowa: Biada wam pasterzom Izraela! Staram się być pasterzem, ale czy jestem pasterzem Kościoła, do którego wezwał mnie Pan i któremu mam służyć? - pytał prelegent.

Podkreślił, że podstawowym wymiarem tożsamości kapłańskiej jest służba.

- Musimy zadać sobie pytanie: co to znaczy być pasterzem Izraela? Nie jesteśmy kapłanami tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych. My mamy dar kapłaństwa wykorzystywać nie według własnych wizji, ale według wizji otrzymanej od Jezusa. Pasterz to ten komu powierzono troskę o owczarnię. Pasterz to ten, który jest świadkiem wiary, który prowadzi owczarnie. Zapominamy, że służyć to zmagać się, upadać i powstawać - mówił ks. Krzysztof.

Przypomniał o znaczeniu głoszenia słowa Bożego w życiu kapłana.

- Na współczesnej ambonie nie brakuje przypadków, gdzie głoszenie słowa Bożego przestaje być priorytetem. Jaka jest moja współczesna ambona? Trzeba na niej głosić, porywać serca, ale zawsze słowem Boga. Nie jesteśmy tylko komentatorami Ewangelii, ale mamy być świadkami wiary. W słowie Bożym czytamy: „Będą walczyć przeciw Tobie, ale nie zdołają Cię zwyciężyć”. Jeżeli głosisz swoje słowo, to gdzie jest Pan Bóg? - tłumaczył.

Po konferencji miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec. Następnie księża uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

- Proszę was, módlmy się dzisiaj za wszystkich kapłanów naszej diecezji. Szczególnie ogarnijmy modlitwą chorych, którzy swoim cierpieniem wspierają naszą posługę - prosił we wstępie metropolita warmiński. 

Podczas Mszy św. księża odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama