Od lat powojennych na Warmii jest rozkrzewiony kult Matki Bożej Ostrobramskiej. W wielu miejscowościach osiedlili się mieszkańcy z Wileńszczyzny, którzy ze sobą przywieźli kult Miłosiernej Matki.
W diecezji są dwa sanktuaria poświęcone Matce Bożej Miłosierdzia, wiele ołtarzy i obrazów dedykowanych Jej czci, a Jej obraz peregrynował po archidiecezji w latach 2014–2015. – Matka Boża Miłosierdzia ma ważne miejsce w naszej diecezji. Ludzie nadal odnajdują w Niej swoją patronkę – mówi Magdalena Sztelman, katechetka.
Na co dzień pani Magdalena posługuje w parafii św. Jakuba, gdzie w bocznym ołtarzu znajduje się wizerunek Matki Miłosierdzia – ten, który peregrynował po archidiecezji. – Przy tym obrazie modli się bardzo dużo osób. Widać nawet, że niektóre specjalnie siadają podczas Mszy św. tak, by widzieć Matkę Miłosierdzia – opowiada.
– Jestem zachwycona obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, przede wszystkim takim bez złotych i srebrnych sukienek. Właśnie taki był w moim rodzinnym kościele parafialnym i taki kochałam od lat dziecięcych – mówi s. Lucyna Gibowicz RM.
Pochodzi z parafii, która graniczy z Litwą. – Lubiłam na Maryję patrzeć i być blisko Niej. Pamiętam sprzed lat, że w mojej rodzinnej parafii to właśnie obraz Matki Miłosierdzia peregrynował po rodzinach – wspomina.
Od wielu lat mieszka w Olsztynie. – Nie wyobrażam sobie poranka bez spojrzenia w Jej zatroskane oblicze i pomodlenia się przed Jej cudownym wizerunkiem. Każdego dnia dziękuję Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Ostrobramskiej, za dar powołania, za wszystkie otrzymane w życiu łaski, bo Bóg tak sprawił, że właśnie w święto Matki Bożej Miłosierdzia przekroczyłam furtę klasztorną. Wierzę i ufam, że Maryja dalej mnie prowadzi – tłumaczy siostra.
Obraz Matki Miłosierdzia pochodzi z przełomu wieków XVI i XVII. Ukazuje Maryję w stanie błogosławionym, ze skrzyżowanymi na piersiach rękoma. Nawiązuje do postaci apokaliptycznej Niewiasty obleczonej w słońce.
Więcej o kulcie Matki Bożej Miłosierdzia w „Posłańcu Warmińskim” nr 46.