Posłaniec Warmiński

Wolność dana i zadana

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. - Pamiętanie o tej rocznicy jest świadectwem wolności, świadectwem prawdy i świadectwem miłości - mówi abp Edmund Piszcz.

W 39. rocznicę wybuchu stanu wojennego pod pomnikiem Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności w Olsztynie przedstawiciele NSZZ "Solidarność" służb mundurowych wraz z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim złożyli kwiaty, by uczcić wszystkich, którzy cierpieli z powodu represji władz komunistycznych.

- Poszkodowanych były dziesiątki tysięcy, 10 tys. aresztowanych, 15 tys. represjonowanych. To była ofiara, która dziś przynosi owoce, bo możemy cieszyć się z wolnej Polski, z demokratycznego państwa. Dziś tak naprawdę korzystamy z owoców poświęcenia, z ofiary życia, które wówczas ludzie tracili, walcząc o wolną Polskę - podkreśla prezes olsztyńskiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit.

- Wprowadzenie stanu wojennego było odebraniem Polakom nadziei na wolność. Pamiętamy, że po wizycie Jana Pawła II w ojczyźnie w 1979 r. nastąpił wybuch wolności, który został tak brutalnie stłumiony wprowadzeniem stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. - przypomina wojewoda Chojecki.

Podkreśla, że to wydarzenie było niszczące dla wspólnoty narodowej i stało się źródłem cierpienia Polaków, szczególnie tych, którzy aktywnie działali w NSZZ "Solidarność". - Internowani, bici, mordowani... Wiele rodzin, które później, przez wiele kolejnych lat, musiały borykać się ze skutkami represji, choćby zawodowych. Dzisiaj naszym zadaniem jest przypominanie o tych wydarzeniach. Ale naszym obowiązkiem jest również nieustająca troska o wolność, o której uczył św. Jan Paweł II - podkreśla wojewoda i cytuje słowa papieża Polaka: - "Człowiek jest powołany do wolności. Nie ma wolności bez odpowiedzialności i bez umiłowania prawdy. Wolność jest człowiekowi dana i zadana, by ukazywała prawdę o dobru". To bardzo ważne przesłanie dzisiejszej rocznicy - dodaje A. Chojecki.

Po uroczystościach na pl. Solidarności zgromadzeni udali się do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Mszy św. przewodniczył abp senior Edmund Piszcz. - Chodzi o przypomnienie nie tylko tego, co było ówczesnym cierpieniem i bólem, ale również chodzi o pamięć o ofiarach. O nich trzeba szczególnie pamiętać, modlić się za nie, bo są pięknymi świadkami tego, co się nazywa wolnością. Ale dodajmy - wolnością powiązaną z prawdą - mówi abp Piszcz.

Podkreśla, że cały stan wojenny nie miał na celu ratunku ojczyzny, ale był wprowadzony, by ratować ludzi, którzy doprowadzili do zapaści gospodarczej i moralnej Polski. - Prawda była stłumiona. Dominowało kłamstwo, a odpowiednio spreparowana propaganda oszukiwała społeczeństwo, które miało myśleć tak, jak rządzący komuniści. Pamiętanie o tej rocznicy jest świadectwem wolności, świadectwem prawdy i świadectwem miłości. Bo przecież jest faktem, że o naszej ojczyźnie mówił Jan Paweł II jako o swojej matce. A wiadomo, że o matce nie mówi się źle, matkę się kocha, jest ona najważniejsza. To również ma przypomnieć nasza dzisiejsza Msza św. - mówi abp Piszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..