- Mamy się czego uczyć od mistrza św. Tomasz z Akwinu, który jest nauczycielem do dzisiaj aktualnym - mówił ks. Sławomir Małkowski.
Liturgiczne wspomnienie doktora Kościoła św. Tomasza z Akwinu było okazją dla alumnów Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" do przyjrzenia się nie tylko historii życia tego wybitnego teologa, ale też refleksji nad tym, że jego myśli są nieustannie aktualne dla człowieka poszukującego sensu życia, poszukującego Boga.
- Czasy, w których żyjemy, stawiają nam wysoką poprzeczkę. Ludzie oczekują odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości. Każdy z nas jest w duchu odpowiedzialny za to, czy stara się rzetelnie poznawać Boga i wszystkie prawdy, w które wierzymy - mówił rektor seminarium ks. Hubert Tryk.
Na jego zaproszenie do "Hosianum" przyjechał dr ks. Sławomir Małkowski, były rektor seminarium w Elblągu, obecnie duszpasterz parafii św. Andrzeja w Prabutach, by alumnom przybliżyć postać doktora Kościoła. - Poznając dzieła św. Tomasza z Akwinu, stwierdzam, że one są uniwersalne i bliskie naszym codziennym problemom - podkreślał ks. Małkowski.
- Jak św. Tomasz pochwalony w wizji przez Chrystusa: "dobrze o Mnie napisałeś" mówi, że "to tylko słowa" w porównaniu do tego, co człowiek może przeżyć podczas Eucharystii. Święty Tomasz uważał, że przeżywanie codzienności zaczyna się od słuchania. To Pan Bóg przemawia. Można naprawdę dużo wiedzieć z dziedziny teologii i filozofii, znać niuanse przepisów Prawa Kanonicznego, ale można nie znać Pana. Ceńcie milczenie, w którym może zrodzić się wasz dialog z Bogiem - podkreślał ks. Małkowski.
Patrzmy dziś na św. Tomasza z Akwinu jako na człowieka, który przedstawia nam wartości uniwersalne. - Milczenie, znaczenie słowa i przede wszystkim na to, czym kończy się jego nauczanie, na Eucharystię. Jego hymny chwalące obecność Boga na Eucharystii to uniwersalne rozwiązanie. I kiedy patrzymy na to, co się dzieje w Kościele w Europie, to widzimy, że tam, gdzie pielęgnuje się Eucharystię, tam gdzie się przypomina i mówi o żywej obecności Jezusa Chrystusa w konsekrowanym Chlebie, tam powstają wspólnoty, które mają siłę i moc, i łaskę odrodzić wspólnotę Kościoła. Zatem mamy się naprawdę czego uczyć od naszego mistrza św. Tomasza z Akwinu, który jest nauczycielem do dzisiaj aktualnym - mówił ks. Sławomir Małkowski.