Do 16 lutego osoby chętne mogą zgłaszać swoje kandydatury na rachmistrzów spisu powszechnego.
W województwie warmińsko-mazurskim przewiduje się zatrudnienie ok. 590 osób. - Będą one nas wspomagały w zbieraniu informacji od mieszkańców regionu, którzy nie spiszą się w internecie lub sami nie zadzwonią na infolinię - wyjaśnia Marek Morze, dyrektor Urzędu Statystycznego w Olsztynie.
W operacie spisowym w województwie jest 530 tys. adresów. - Pracowników urzędu statystycznego jest zbyt mało, żeby obdzwonić taką liczbę osób - wyjaśnia dyrektor.
Dane kandydatów na rachmistrzów zbierają gminne biura spisowe. - Kandydatem może być osoba pełnoletnia, mająca średnie wykształcenie, o odpowiedniej kulturze osobistej oraz niekarana w skutek umyślnego przestępstwa karnego bądź skarbowego - wymienia M. Morze.
Zakwalifikowane osoby przejdą szkolenie. Następnie będą zdawać egzamin, z którego muszą uzyskać minimum 60 proc. punktów. - Spośród osób, które pomyślnie przejdą proces kwalifikacji, będziemy wybierać rachmistrzów - wyjaśnia dyrektor.
Powszechny spis ludności i mieszkań w Polsce rozpocznie się 1 kwietnia br. - Jest badaniem pełnym, dotyczącym wszystkich obywateli i mieszkańców Polski, również cudzoziemców. Będziemy pytać o sytuację demograficzną, ekonomiczną, o nasze gospodarstwa domowe i rodziny - mówi dyrektor. Spisy odbywają się co 10 lat na całym świecie.
Spis będzie przeprowadzany na kilka sposobów. - Przede wszystkim będziemy rekomendować drogę internetową, czyli to, aby każdy reprezentant gospodarstwa domowego przeprowadził spis za pomocą aplikacji umieszczonej na stronie spis.gov.pl. Widzimy tu duże możliwości - podkreśla Marek Morze.
Wyjaśnia, że w województwie warmińsko-mazurskim 91 proc. gospodarstw domowych ma dostęp do internetu. 80 proc. ludności w wieku 16-74 lata posługuje się nim regularnie, a 70 proc. robi to codziennie. - Ponad 55 proc. naszych mieszkańców regionu w poprzednim roku robiło zakupy online. Ponad 35 proc. kontaktowało się z administracją publiczną przy pomocy internetu. Jesteśmy odpowiednio wyposażeni, mamy umiejętności. Wystarczy odrobina dobrej woli, żeby je wykorzystać i spisać się online - uważa dyrektor urzędu statystycznego.
Można również zadzwonić na infolinię i przeprowadzić spis. W każdej gminie będzie wyznaczone pomieszczenie dedykowane do przeprowadzenia spisu.