Nowy numer 9/2021 Archiwum

Pamiątki z prymicji

W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej otwarto ekspozycję powojennych obrazków prymicyjnych księży warmińskich.

Czas zamknięcia muzeów był dla muzealników okresem wytężonej pracy, o czym można przekonać się, odwiedzając Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka w Olsztynie.

- Na drugim piętrze rozpoczęliśmy ekspozycję powojennych obrazków prymicyjnych księży warmińskich. Obecnie do najstarszych należą pamiątki ze święceń bp. Juliana Wojtkowskiego z 1950 r. i druga z tego samego roku - obrazek nieżyjącego proboszcza konkatedry św. Jakuba ks. Tadeusza Borkowskiego. Moim zdaniem, są to bardzo cenne obiekty. Ranga nazwisk, które są prezentowane, podnosi ich wartość. Nieustannie rozbudowujemy tę kolekcję - opowiada ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor muzeum.

Apeluje, by przejrzeć w domach szuflady, książeczki do nabożeństwa i stare wydania Pisma Świętego, gdzie często przechowujemy tego typu pamiątki. - Z wielką radością przyjmiemy każdy obrazek prymicyjny - dodaje.

W okresie zamknięcia muzeum opracowało dla najmłodszych zwiedzających grę "Detektyw muzealny". - Trzeba rozwiązać kilkanaście zadań. Jest to świetna zabawa i możliwość wspólnego z rodziną spędzenia czasu wśród niezwykłych i pięknych ekspozycji - podkreśla ks. Czernik.

Wyjaśnia, że dzięki niej z większą wnikliwością można poznawać poszczególne obiekty i dzieła sztuki czy ich elementy. Zaprasza osoby ciekawe świata i historii do odwiedzenia muzeum. - Z każdym dniem widzimy, jak zwiększa się liczba zwiedzających. Zapowiadają się nawet grupy. Zapraszam do naszej placówki - dodaje dyrektor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama