Po ośmiu latach prac renowacyjnych w kościele św. Jana Chrzciciela w Ornecie można podziwiać odnowiony ołtarz główny.
Należy on do najlepszych i najbardziej wartościowych przykładów sztuki barokowej na Warmii. - Myślę, że to jest najpiękniejszy ołtarz na Warmii pochodzący epoki baroku. To przykład sztuki barokowej warmińskiej. Został on zamówiony w pracowni Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu, a wykonany w latach 1738-1744 - wyjaśnia proboszcz ks. Krzysztof Józefczyk.
Nazywany jest „ołtarzem złotym”. Co ciekawe, od 1744 r. nie był on nigdy rozkładany, a jedynie kilkakrotnie przemalowywany. - Czas robił swoje, korniki i inne szkodniki na tyle uszkodziły drewno, że był on w bardzo złym stanie. Przyszedł czas, kiedy trzeba było niezwłocznie podjąć się jego konserwacji - podkreśla proboszcz.
W 2013 r. podjęto pierwsze starania o pieniądze na renowację. Już wówczas rozpoczęto rozbiórkę ołtarza. - Dziś możemy cieszyć się jego niezwykłym pięknem. Wiele osób angażowało się w to dzieło, począwszy od parafian, po turystów i instytucje samorządowe i państwowe - wymienia ks. Krzysztof.
Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do konserwacji ołtarza. - Podziękowania kieruję do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewódzkiego konserwatora zabytków, starostwa powiatowego w Lidzbarku Warmińskim i naszych władz samorządowych w Ornecie. Dziękuję parafianom, bo to oni zmobilizowali mnie do tego, by zająć się ołtarzem, jak i tym, którzy swoim wysiłkiem i wpłatami wspomogli to dzieło - podkreśla ks. Józefczyk.