Nowy numer 16/2021 Archiwum

Olsztyn. Odsłonięto baner poświęcony Zygmuntowi Szendzielarzowi ps. Łupaszka

Sylwetka majora umieszczona jest na ścianie wieżowca OZGraf.

Na biurowcu należącym do Olsztyńskich Zakładów Graficznych odsłonięto baner, na którym umieszczono postać mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Inicjatorem była delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. W ten sposób uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

„Łupaszka” był dowódcą 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1948 r. został aresztowany i osadzony w więzieniu mokotowskim. Poddano go licznym torturom, a 2 listopada 1950 r. skazano na śmierć. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. i pochowano go w nieznanym przez lata miejscu. IPN w 2013 r. odnalazło jego szczątki podczas ekshumacji na terenie Kwatery na Łączce. Uroczysty pogrzeb dowódcy Szendzielarza odbył się 24 kwietnia 2016 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

- Był związany również z naszym regionem, ponieważ jego oddziały walczyły z Sowietami na terenie Warmii i Mazur. Odsłaniając ten baner, IPN oraz mieszkańcy Olsztyna chcą uczcić pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej w dalszym ciągu walczyli o wolną Polskę - mówił Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama