Nowy numer 16/2021 Archiwum

Życzenia abp. Józefa Górzyńskiego

Pragnę podziękować za miłość, której jesteście świadkami.

Drodzy Siostry i Bracia w Chrystusie!

Zmartwychwstanie Pańskie to przede wszystkim święta życia, które możemy zrozumieć tylko przez perspektywę krzyża. Musimy zawsze pamiętać, że tajemnica Misterium Paschalnego nie jest tylko wspomnieniem. Ona uobecnia się w naszym „teraz” dotkniętym pandemią koronawirusa, sporami społecznymi, cierpieniem niewinnych i bezbronnych.

W naszym „teraz” jakże trafne okazują się słowa św. Jana Pawła II z encykliki Dives in Misericordia, której 40-lecie ogłoszenia obchodzimy w tym roku: „W swoim zmartwychwstaniu Chrystus objawił Boga miłości miłosiernej właśnie przez to, że jako drogę do zmartwychwstania przyjął krzyż. I dlatego – kiedy pamiętamy o krzyżu Chrystusa, o Jego męce i śmierci – wiara i nadzieja nasza koncentruje się na Zmartwychwstałym” (nr 8).

Życzę najpierw wiary, bo tylko dzięki niej możemy spotkać Zmartwychwstałego, który przychodzi w wielkanocny poranek z darem potrzebnym sercu każdego człowieka, mówiąc: „Pokój wam!” (J 20,19). Życzę nadziei, dzięki której możemy spojrzeć w kierunku Pana przychodzącego z darem życia.

Pragnę podziękować za miłość, której jesteście świadkami. Wszystkim służbom i organizacjom wspierającym dotkniętych pandemią za miłość służebną. Duszpasterzom troszczącym się o wiernych za miłość pasterką. Każdemu małżeństwu i rodzinie za miłość, która przyjmuje bezwarunkowo dar życia. Każdemu za miłość, przez którą możemy rozpoznać i przyjąć Zmartwychwstałego do naszego „teraz”.

Pragnę za św. Janem Pawłem II powtarzać słowa ze wspomnianej encykliki, które w trwającym czasie pandemii nabierają szczególnego znaczenia: „W imię Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, w duchu Jego mesjańskiego posłannictwa, które trwa w dziejach ludzkości, podnosimy nasz głos i błagamy, aby raz jeszcze na tym etapie dziejów objawiła się owa Miłość, która jest w Ojcu, aby za sprawa Syna i Duch Świętego okazała się obecną w naszym współczesnym świecie i potężniejsza niż zło: potężniejsza niż grzech i śmierć” (Dives in Misericordia, nr 15).

Radosnego Alleluja, przepełnionego wiarą i nadzieją!

+ Józef Górzyński
Arcybiskup Metropolita Warmiński

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama