W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie otwarto wystawę pt. "Oto czynię wszystko nowe. W 30. rocznicę IV Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny".
Wystawa składa się z 19 paneli i jest podzielona na trzy części dedykowane miastom: Łomży, Białemustokowi i Olsztynowi.
- To miejscowości, w których w czerwcu 1991 r. przebywał Jan Paweł II. Każda zawiera krótki rys historyczny z opisem najważniejszych wydarzeń i miejsc związanych z wizytą papieża. Reszta wystawy to fotografie, które otrzymaliśmy od fotografów profesjonalnych, jak i amatorów. Zostały one opatrzone wybranymi cytatami z homilii i wystąpień Ojca Świętego, które miały znaczenie nie tylko 30 lat temu, niosą z sobą istotne treści i dziś - mówi autorka wystawy Patrycja Leszczyńska z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Jak podkreśla dr hab. Piotr Kardela, dyrektor IPN w Białymstoku, po wystosowaniu apelu w mediach o zgłaszanie pamiątek z wizyt papieża w tych miejscowościach, do IPN nadesłano kilkaset fotografii.
- Gdy sięgamy dzisiaj po słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas pielgrzymki, odkrywamy niezwykłą delikatność i ogromną mądrość, troskę o dobro człowieka. Życzę, abyśmy w naszym życiu nie tylko byli świadkami głoszonej przez Ojca Świętego nauki, ale jednocześnie mówili o niej, by stała się treścią życia naszych rodaków - mówił podczas otwarcia wystawy abp senior Edmund Piszcz.
Wojewoda warmińsko-mazurski podkreślał, że pielgrzymka z 1991 r. była bardzo ważna dla Polaków, kiedy papież w oparciu o dekalog wskazywał, w jaki sposób budować demokratyczne państwo. - Jak zagospodarować wolność, która została nam dana. Wskazywał na niebezpieczeństwa wynikające z opacznie rozumianej wolności, opacznie rozumianej demokracji. To przesłanie było ważne i jest ważne także dzisiaj - mówił wojewoda.
Wystawę znajdującą się w holu urzędu wojewódzkiego można oglądać do 22 czerwca.