Nowy numer 30/2021 Archiwum

Rozpoczynamy nowy cykl Nowenny Gietrzwałdzkiej

W tym roku zostanie podjęty temat chrztu.

W archidiecezji trwa dziewięcioletnia Nowenna Gietrzwałdzka pod hasłem: „Prowadzeni orędziem Maryi”. Jej celem jest duchowe przygotowanie do obchodów 150. rocznicy objawień, która wypadnie w 2027 r. Każdego 27. dnia miesiąca w parafiach odbywa się tzw. nabożeństwo gietrzwałdzkie. 

Nowenna podzielona jest na trzy bloki tematyczne, w skład których wchodzą trzyletnie cykle. W tym roku rozpoczynamy drugi blok „wiara celebrowana”, w którym zostanie podjęty temat chrztu.
- Wiara przyjęta wymaga celebracji. To właśnie w niej wiara się rodzi, jak również rozwija. Celebracja to przede wszystkim sakramenty. To one są w nas źródłem pewnej łaski, bez której życie duchowe skazane jest na obumieranie - mówi ks. kan. Bartłomiej Matczak, redaktor materiałów liturgiczno-pastoralnych nowenny.

Zaznacza, że chrzest to dar. - On też naznacza nasze całe życie łaską, której żaden akt ludzki nie jest w stanie wymazać. To nic innego jak sakrament naszej chrześcijańskiej tożsamości. Ten dar ma też swoje konkretne przełożenie na nasze życie. Chrześcijanin zostaje włączony w dzieło zbawcze realizowane w kolejnych pokoleniach i we wszystkich miejscach świata, zostaje włączony we wspólnotę Kościoła - tłumaczy kapłan podkreślając, że Maryja objawiła się w Gietrzwałdzie, by przypomnieć światu o potrzebie budowania tej tożsamości.
- Jej orędzie to wezwanie do konkretnego stylu życia, jak również powrotu do tej pierwotnej świętości i niewinności jaką otrzymaliśmy w dniu chrztu świętego - dodaje.

Program obchodów rocznicy rozpoczęcia objawień

26 czerwca
19.00 - Msza św. pod przewodnictwem bpa Janusza Ostrowskiego.
Po mszy odbędzie się uroczysta procesja eucharystyczna do Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Warmińskiej, gdzie zostanie zainaugurowana Kaplica Pokoju - miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu.

27 czerwca
8.30 - Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP  
6.30, 12.00, 17.30 - Różaniec
13.00 - Msza św. pod przewodnictwem bpa Janusza Ostrowskiego (Transmisja w TVP Polonia)
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego
18.00 - Msza św. pod przewodnictwem abp Józefa Górzyńskiego z poświęceniem nowej kaplicy w Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Warmińskiej 
20.30 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice
21.00 - Apel Maryjny w bazylice

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama