- Proszę o modlitwę, byśmy na nowo spotkali Chrystusa w naszej wspólnocie, który przez 25 lat czuwał nad nami i pozwalał przetrwać różne doświadczenia - mówił ks. Piotr Sroga.
W Dorotowie parafia bł. Doroty z Mątów obchodziła 25-lecie istnienia. Na początku Mszy św. ks. kan. Piotr Sroga, proboszcz parafii, przypomniał zgromadzonym jej historię, zaznaczając zaangażowanie poprzednich duszpasterzy i wiernych w tworzeniu wspólnoty i budowie świątyni. Odniósł się również do czasu pandemii.
- Po pandemii jakbyśmy zaczynali od początku. Ten trudny czas był też doświadczeniem troski naszych wiernych. Dzisiejszy jubileusz jest okazją do nabrania duchowego rozpędu. Szczególnie myślę o młodych rodzinach - mówił ks. Piotr.
Następnie poprosił abp. Józefa Górzyńskiego o odprawienie Mszy św. w intencji parafii.
- Proszę o modlitwę, byśmy na nowo spotkali Chrystusa w naszej wspólnocie, który przez 25 lat czuwał nad nami i pozwalał przetrwać różne doświadczenia. Polecam nas wszystkich naszej patronce, bł. Dorocie - dodał.
- Wznoszenie świątyni jest ważne, jednak fundamentalną wspólnotą jest ta duchowa. Świątynia, miejsce gromadzenia się wierzących, jest znakiem Kościoła duchowego. W różnych momentach historii Kościoła, jak również i dzisiaj, istnieją miejsca, gdzie nie było czy też nie ma możliwości swobodnego wyznawania wiary. Dziś chcemy dziękować za te znaki Bożej obecności i wiary ludzi - mówił podczas homilii abp Górzyński.
Przypomniał znaczenie nazwy kościoła w wymiarze świątyni i wspólnoty.
- Myślą zasadniczą w budowaniu świątyni jest ta, by budowla odnosiła się nade wszystkim do Kościoła duchowego. Miejscem przebywania Boga jest świątynia, a nią jest każdy człowiek - tłumaczył.
Podkreślił znaczenie budowania relacji z Bogiem.
- Istotą naszej wiary jest osobowa relacja z Bogiem. Jezus zachęcał w Ewangelii swoich Apostołów: wytrwajcie w miłości Mojej, aby radość wasza była pełna. Jeżeli nie zbudujemy tej relacji, to zostaną nam tylko światowe modele, które zawsze zawodzą. Ta relacja będzie objawiała się w postaci różnych znaków. Skąd wiemy, że na Warmii nasi przodkowie kierowali się miłością do Boga? Wystarczy spojrzeć na ślady, które nam zostawili, jak świątynie. Jak wiele kapliczek mamy na naszych terenach, które ludzie stawiali w miejscu swojej codzienności - tłumaczył metropolita.
Odniósł się do patronki parafii bł. Doroty z Mątów.
- Ona jest patronką na dzisiejsze czasy. Gdy spojrzymy na jej życie - kobiety, matki ośmiorga dzieci - to zastanawiamy się, jak ona z tym wszystkim sobie radziła. Pokazuje, jak można wypełnić macierzyńskie zadanie będąc blisko Boga. Wielodzietność jest cechą ludzi wierzących niezależnie od wiary. Gdy przekazujemy dar życia i wychowujemy dzieci w wierze, to poszerzamy królestwo Boże - zaznaczył. Parafianom przypomniał o zadaniach, jakie stoją przed nimi jako wspólnotą. - Zadaniem wspólnoty ludu Bożego jest niesienie wartości, jakie przedstawia nam Ewangelia. Módlmy się, byśmy wypełniali to zadanie wobec tych, z którymi na co dzień żyjemy. To wspólnota jest przekazicielem takich wartości jak prawda i dobro - mówił.
Po Mszy św. odbył się koncert chóru Konsonans z Tomaszkowa.