U Wrót Warmii w Bałdach odbył się XIII Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu i Zabawy, podczas którego odsłonięto głaz upamiętniający biskupa warmińskiego w latach 1679-1688 Michała Radziejowskiego.
Kiermas w Bałdach jest najważniejszym cyklicznym wydarzeniem na terenie gminy Purda - podkreślała wójt Teresa Chrostowska. - Miejsce jest przepiękne, na olbrzymiej łące pod lasem. To miejsce z ważną dla regionu historią związaną z biskupami warmińskimi - wyjaśniała.
Kiermas rozpoczął się Mszą św. w kościele św. Jakuba w Butrynach, której przewodniczył abp Józef Górzyński. - W ten sposób wracamy do bogatej tradycji, która miała miejsce u Wrót Warmii, powierzając Bogu wszystko, co stanowiło i do dziś stanowi dobro wspólne, życie materialne i duchowe Warmii, naszą troskę o wiarę i wierność ewangelicznym wartościom - mówił na wstępie metropolita, nawiązując do tradycji witania nowych biskupów warmińskich, którzy traktem warszawskim wjeżdżali na Warmię, by udać się do Lidzbarka Warmińskiego. W Bałdach stawali z całym orszakiem, by odebrać hołd od diecezjan wszystkich stanów.
Homilię wygłosił abp senior Edmund Piszcz. Mówił o przymiotach wiary, jak i misji biskupów, którzy mieli jej bronić i pogłębiać ją wśród powierzonego im ludu. Podkreślał, że uwierzyć w Jezusa to znaczy spotkać Go, poznać Go, słuchać Jego nauki, pójść za Nim i wytrwać. - Wrota Warmii, czyli jej wierzeje, są związane z biskupami, nauczycielami wiary w służbie warmińskiego ludu. Niech to miejsce zawsze przypomina nam słowa Jezusa: „Nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym. Błogosławieni są ci, którzy nie widzieli, a uwierzyli” - głosił.
Po Eucharystii uczestnicy udali się na Trakt Biskupi, gdzie co roku odsłaniany jest głaz upamiętniający jednego z biskupów warmińskich - w tym roku poświęcony kard. Michałowi Radziejowskiemu (biskup warmiński w latach 1679-1688, podkanclerzy koronny 1685-1689, kardynał od 1686 r., arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski od 1687 r.). Fundatorem głazu jest ks. kan. Andrzej Lesiński, który przybliżył postać kard. Radziejowskiego.
Podczas oficjalnego otwarcia kiermasu odbyła się inscenizacja przywołująca tradycję uroczystego witania nowo mianowanych biskupów na granicy Warmii w drodze z Warszawy do Lidzbarka Warmińskiego. W tym roku jej bohaterem był bp Szymon Rudnicki, który objął diecezję warmińską w 1604 roku. Na kiermaszu wystawiono 50 stoisk z bogatą ofertą tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, miodów, serów, wędlin, chlebów, ciast, ziół, kiszonek. Nie zabrakło lokalnego rękodzieła, kosmetyków ekologicznych, kwiatów czy zabawek.