Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Gietrzwałd. Dzień skupienia kapłanów

O. Zdzisław Kijas OFMConv wskazywał kapłanom kierunek pielgrzymowania, którym są modlitwa i praca, Eucharystia i pielgrzymowanie.

Podczas objawień w Gietrzwałdzie 7 września 1877 r. Matka Boża na pytanie wizjonerki Barbary Samulowskiej o to, czego żąda od warmińskiego duchowieństwa, odpowiedziała: „Kapłani powinni gorliwie modlić się do Mnie, a wtedy zawsze będę przy nich”. Odpowiedzią na tę prośbę jest dzień skupienia kapłanów warmińskich, którzy przybyli do Gietrzwałdu, by wspólnie modlić się, zawierzając swoje powołanie Matce Bożej.

- Pragniemy po raz kolejny przemyśleć słowa Maryi, skierowane do nas. W tym roku poprzez pryzmat nauki i życia kard. Stefana Wyszyńskiego, który z tym miejscem również jest związany, a to za sprawą koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej - podkreśla abp Józef Górzyński.

Spotkanie rozpoczęło się od konferencji ascetycznej o. prof. dr. hab. Zdzisława Kijasa OFMConv, korelatora w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. - Moje przesłanie związane jest z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia. Ma ono dać nadzieję i światło tym, którzy są w drodze i wyznaczać dobry kierunek pielgrzymowania, którym są modlitwa i praca, Eucharystia i pielgrzymowanie - wyjaśniał o. Kijas.

Wspominał rozważania kard. Wyszyńskiego dotyczące sceny przemienienia na górze Tabor i słów św. Piotra: „Panie, dobrze nam tu być. Zbudujmy trzy namioty”, a skierowane do kapłanów.

- Zawsze istnieje pokusa zasiedzenia. Tak nam dobrze tutaj. Wszystko uporządkowaliśmy, wyremontowaliśmy, znamy parafian. Wyszyński mówi, że zasiedzenie w duchowości, w przeżywaniu Kościoła i ewangelizacji, jest mocną pokusą, przed którą nie uchronili się nawet apostołowie. „Zbudujmy trzy namioty”, nie jeden, aby wspólnie przebywać i modlić się, rozważać. Każdy siądzie w swoim namiocie, nikt mi nie przeszkadza. Prymas mówił, że nie tędy droga. Pan nie pozwolił im się rozsiąść na Górze Przemienienia. Ściąga ich z góry, by rozpoczęli na nowo drogę pielgrzymowania z Nim, aż po Kalwarię - mówił do kapłanów o. Kijas.

Kapłani po konferencji adorowali Najświętszy Sakrament, odmówili Różaniec. Następnie wspólnie, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, sprawowali Eucharystię.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy