W Kurii Archidiecezji Warmińskiej odbyła się konferencja "Czyste powietrze - to dar i wyzwanie".
Jakość powietrza ma bardzo poważny wpływ na nasze zdrowie - podkreśla dr n. med. Joanna Pawlak, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób płuc. - Mówimy nie tylko o emisji zanieczyszczeń przez przemysł czy rolnictwo, ale bardzo istotną sprawą jest produkowanie smogu w zwykłych domach. Używanie starych pieców, niewłaściwe rozpalanie ognia, dokładanie do niego plastików, gazet pokrytych farbą z zawartością metali ciężkich, spalanie lakierowanych mebli - to wszystko przyczynia się do uwalniania do otaczającego nas powietrza bardzo toksycznych substancji, które dostają się do organizmu. Nie tylko do układu oddechowego, a praktycznie każdej komórki naszego organizmu - podkreśla dr Pawlak.
Dodaje, że zła jakość powietrza przekłada się na powstawanie chorób układu oddechowego, a także chorób układu krążenia, zaburzenia w układzie odpornościowym, a nawet na rozwój chorób nowotworowych i zwiększony odsetek występowania depresji czy schizofrenii. - Nie chodzi tylko o przewlekłą ekspozycję na zanieczyszczenia przez rok czy kilka miesięcy, ale również o przebywanie przez kilka godzin przy otwartym kominku, w którym spala się niewłaściwe rzeczy - wyjaśnia dr Pawlak.
- Ważne, by zmienić nasze nastawienie do troski o środowisko, by rozumieć stworzenie jako Boży ogród - tłumaczy ks. Zdzisław Kieliszek. - Bóg stworzył uporządkowany świat, który kieruje się swoimi prawami, a człowiek swoją działalnością naruszył ład w stworzeniu i teraz pojawiają się groźne konsekwencje. Troska o środowisko powinna być motywowana odpowiedzialnością, jaką Bóg złoży na barki człowieka - mówi prelegent.
Jak dodaje, uwagę na to zwraca m.in. papież Franciszek w encyklice Laudato Si'. - Rolą Kościoła, chrześcijan jest troska o środowisko. Jest to kwestia także odpowiedzialności moralnej - człowiek, nie dbając o środowisko, niszcząc je, po prostu popełnia grzech - podkreśla ks. Kieliszek.