Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. pontyfikalną w intencji ojczyzny w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której przewodniczył abp Józef Górzyński.
Gromadzimy się, by modlić się za ojczyznę. To rzeczywistość, którą wspólnie budujemy. Mamy świadomość, że to wymaga naszej odpowiedzialności. Zdarzają się momenty, kiedy jesteśmy bardziej zmotywowani do tej modlitwy. Dziś jesteśmy właśnie w takim czasie - mówił przed Eucharystią metropolita warmiński.
Podkreślał, iż winniśmy zwracać się w stronę słowa Bożego, gdzie zawarte są prawdy, które są nam pozostawione przez Zbawiciela. - One prowadzą nas do głębszego zrozumienia fundamentalnych wartości, które w połączeniu z łaską Bożą uświadamiają nam, czym jest dobro wspólne, jakim jest ojczyzna - akcentował abp Górzyński.
Na wstępie Eucharystii proboszcz ks. kan. Andrzej Lesiński podkreślał, iż Święto Niepodległości to okazja, by dziękować Bogu za dar wolnej Polski. - Wszyscy, którzy mamy Polskę w sercu, a wolność we krwi, świętujemy 103. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę ostatecznego uformowania się II Rzeczpospolitej - mówi. Przywoływał 123-letni czas, kiedy nasz kraj zniknął z mapy świata, jednak zawsze żył w sercach i umysłach Polaków, którzy nie zaprzestali wysiłków, by strzec wiary, pielęgnować kulturę i pamięć o Polsce, przekazując narodowe wartości kolejnym pokoleniom.
- Wolna ojczyzna z całą jej historią, tradycją i kulturą jest darem Boga. Była nim w 1918 r. i jest w roku 2021. Darem - jak mówił Jan Paweł II - „nie tylko danym, ale i zadanym”. Dziś modlitwą wspieramy tych, którzy bronią wschodniej granicy naszej ojczyzny. Obrona nienaruszalności granicy była i zawsze pozostanie najwyższym wyrazem patriotyzmu. Zanosimy wspólne modlitwy za naszą ojczyznę i jej świetlaną przyszłość - podkreślał ks. Lesiński.
Abp Józef Górzyński w wygłoszonej homilii podkreślał, iż człowiek sam z siebie, nawet przy dobrych intencjach, nie jest w stanie zbudować świata szlachetnego i dobrego. Do tego potrzebna jest łaska Boża, otwarcie się na nią oraz dobrze ukształtowane sumienia. - Jeśli nie panuje mądrość Boża, jeśli ona jest nierozpoznana, to nie zbudujemy nic, co miałoby cechy Boskie, jakimi są niezmienność i trwałość budowane na prawdzie, dobru i miłości - mówił metropolita.
Podkreślał, iż mądrość jest tchnieniem mocy Bożej, chwałą Wszechmogącego. - Dlatego nic skażonego do niej nie przylgnie. Jeśli chcemy budować świat w świetle Bożej mądrości, umocnieni mocą z wysoka, winniśmy mieć świadomość, że ona jest tchnieniem mocy Bożej. Tylko ci, którzy są otwarci na nią, stają się jej uczestnikami. To tchnienie w człowieku jest wyczuwalne w darze sumienia, prawego sumienia - wyjaśniał abp Górzyński.
Apelował o podjęcie trudu tworzenia dziejów w oparciu o prawe sumienie odnoszące się do mądrości Bożej, najodpowiedzialniej, jak tylko potrafimy.
Po Mszy św. odbył się przemarsz pocztów sztandarowych, kolumn wojsk i służb mundurowych, przedstawicieli władz oraz mieszkańców na Plac Solidarności, gdzie przy pomniku Wolności Ojczyzny odbyły się dalsze uroczystości. - Wspominamy twórców Niepodległej i tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Warto mieć nieustannie na uwadze myśl, że niepodległość nie została nam dana raz na zawsze, musimy o nią zabiegać. Dziś uświadamiamy to sobie dobitnie, patrząc w stronę granicy wschodniej naszej ojczyzny. Tam obserwujemy współczesny wymiar walki i troski o niepodległą, wolną Polskę - mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika. Później odbył się pokaz sprzętu wojskowego, straży pożarnej, straży granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie oraz żandarmerii wojskowej.