– Wolna ojczyzna – z całą jej historią, tradycją i kulturą – jest darem Boga – mówił ks. kan. Andrzej Lesiński.
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. pontyfikalną w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której przewodniczył abp Józef Górzyński. – Gromadzimy się, by modlić się za ojczyznę. To rzeczywistość, którą wspólnie budujemy. Zdarzają się momenty, kiedy jesteśmy bardziej zmotywowani do tej modlitwy. Dziś jest właśnie taki czas – mówił przed Eucharystią metropolita warmiński.
Podkreślał, że powinniśmy zwracać się ku słowu Bożemu, gdzie zawarte są prawdy, które są nam pozostawione przez Zbawiciela. – One prowadzą nas do głębszego zrozumienia fundamentalnych wartości, które w połączeniu z łaską Bożą uświadamiają nam, czym jest dobro wspólne, jakim jest ojczyzna – akcentował abp Górzyński.
Na wstępie Eucharystii ks. kan. Andrzej Lesiński, proboszcz katedry, podkreślał, że Święto Niepodległości to okazja, by dziękować Bogu za dar wolnej Polski. Przywoływał 123-letni okres, kiedy nasz kraj zniknął z mapy świata, jednak „zawsze żył w sercach i umysłach Polaków, którzy nie zaprzestali wysiłków, by strzec wiary, pielęgnować kulturę i pamięć o Polsce, przekazując narodowe wartości kolejnym pokoleniom”. – Wolna ojczyzna – z całą jej historią, tradycją i kulturą – jest darem Boga. Była nim w roku 1918 i jest nim w roku 2021. Darem – jak mówił Jan Paweł II – „nie tylko danym, ale i zadanym”. Dziś modlitwą wspieramy tych, którzy bronią wschodniej granicy naszej ojczyzny. Obrona nienaruszalności granicy była i zawsze pozostanie najwyższym wyrazem patriotyzmu – podkreślał ks. Lesiński.
Arcybiskup Józef Górzyński w homilii podkreślał, że człowiek sam z siebie, nawet przy dobrych intencjach, nie jest w stanie zbudować świata szlachetnego i dobrego. Do tego potrzebna jest łaska Boża, otwarcie się na nią oraz dobrze ukształtowane sumienia. Wskazywał na mądrość, która jest tchnieniem mocy Bożej, a na której powinniśmy budować świat. – To tchnienie w człowieku jest wyczuwalne w darze sumienia, prawego sumienia – wyjaśniał abp Górzyński. Apelował o podjęcie trudu tworzenia dziejów na podstawie prawego sumienia odnoszącego się do mądrości Bożej, najbardziej odpowiedzialnie, jak tylko potrafimy.
Po Mszy św. odbył się przemarsz pocztów sztandarowych, kolumn wojsk i służb mundurowych, przedstawicieli władz oraz mieszkańców na pl. Solidarności, gdzie przy pomniku Wolości Ojczyzny odbyły się dalsze uroczystości.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się