Nowy numer 47/2021 Archiwum

Święta Lipka. Poświęcenie nowych organów

- Będzie on służył liturgii, w której uczestniczy mniejsza liczba wiernych - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, kustosz sanktuarium.

W Świętej Lipce poświęcony został nowy instrument - pozytyw organowy znajdujący się w prezbiterium.

- 270 lat temu w 1751 roku zainstalowano małe organy w kościele w Świętej Lipce, by odciążyć legendarny, świętolipski instrument. Na pozytywie grano w tygodniu, w dni powszednie. Duże organy używane były w niedziele i święta - mówi o. Aleksander.

Nowe organy powstał w Holandii w 1987 roku i zostały umieszczone w prezbiterium. Będą miały swoje zastosowanie także podczas Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. 

- Jest to instrument w stroju średniotonowym, który ma swoje zastosowanie w „muzyce dawnej”. Będzie on nam służył również podczas koncertów organowych, a w szczególności dla muzykowania w zespołach kameralnych - mówi Adam Kowalski, organista sanktuarium.

- Ten mały, czterogłosowy, mechaniczny instrument o delikatnym brzmieniu, świetnie nadaje się w liturgii dnia powszedniego, w którym uczestniczy zasadniczo niewielka ilość wiernych - dodaje pan Adam.

Po Mszy świętej odbył sie koncert w którym zabrzmiała m. in. Sonata skrzypcowa c-moll J. S. Bacha w wykonaniu: Krzysztof Danielewicz (skrzypce) i Adam Kowalski (organy)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama