W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca XXIV Wenty Dobroczynnej Akcji Katolickiej, która odbędzie się w niedzielę 20 lutego w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. Początek o godz. 12.00.
Organizatorzy przedstawili program tegorocznej wenty. Tradycyjnie najważniejszym elementem wydarzenia będą aukcje darów, które poprowadzi Paweł Burczyk.
Wśród cennych przedmiotów, które będą wystawione na licytacje, znajduje się srebrna zawieszka z onyksem przekazana przez małżonkę prezydenta RP panią Agatę Kornhauser-Dudę. Na uwagę zasługuje również dar nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchiego - obraz na desce przedstawiający patronów młodzieży, św. Stanisława Kostkę i bł. Karolinę Kózkównę. Metropolita warmiński abp Józef Górzyński ofiarował płaskorzeźbę z krucyfiksem wraz z kompletem książek z historii Polski XX w., a abp senior Edmund Piszcz - porcelanowy komplet kawowy ozdobiony bursztynami. Wśród darów znajduje się wiele dzieł sztuki, zwłaszcza obrazy pędzla lokalnych artystów, m.in. Małgorzaty Chomicz, ks. Krzysztofa Niespodziańskiego, czy Jarosława Korzeniewskiego.
Z pewnością dużą atrakcją jest ufundowany przez starostę olsztyńskiego Andrzeja Abakę przelot samolotem nad Warmią. - Staramy się promować Szlak Świętej Warmii, a jednym z elementów naszych działań są loty nad naszym regionem. Z perspektywy warmińskiego nieba nasza kraina odkrywa swój niepowtarzalny urok, piękno jezior, lasów i rzek, piękno uprawnych pól i zieleni łąk. Niezwykłym widokiem są nasze urokliwe miasta. W zeszłym roku licytacja lotu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, dlatego postanowiłem i w tym razem przekazać ten niecodzienny fant - mówił starosta. Wyjaśniał, iż sam lot będzie miał miejsce 10 lipca podczas pikniku lotniczego, który odbędzie się na lotnisku w Gryźlinach. - Lot to półtora godziny niezwykłych wrażeń - uważa starosta.
Po licytacjach odbędzie się koncert Stanisława Sojki, tegorocznej gwiazdy wenty.
W tym roku beneficjentem akcji jest Hospicjum Palium im. św. Jana Pawła II w Olsztynie prowadzone przez Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”, które istnieje od 2001 r. Jego głównym celem jest zapewnienie nieuleczalnie chorym godziwych warunków w ostatnich chwilach życia. W tym celu powstało stacjonarne hospicjum, uruchomiono również domową opiekę paliatywną, jak i poradnię medycyny paliatywnej. W 2012 r. stowarzyszenie przeprowadziło gruntowny remont obecnie zajmowanych pomieszczeń, w których utworzono 20 miejsc dla pacjentów.
- Dziś widzimy, że potrzeby są znacznie większe. Zaczęliśmy zabiegać o nową siedzibę. Rada miasta Olsztyna sprzedała nam w 2019 r. grunt z bonifikatą, co otworzyło nam drogę do kolejnych działań. Mamy już projekt budynku, mamy pozwolenie na budowę. Nadszedł czas szukania pomocy wśród ludzi dobrej woli. Zbieramy pieniądze - mówiła Teresa Kocbach, prezes zarządu Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”.
- Jesteśmy wdzięczni Akcji Katolickiej, że dostrzegła nasze potrzeby. Każda pomoc jest na wagę złota, a nawet cenniejsza, bo godna śmierć człowieka jest bezcenna - uważa prezes. W nowym budynku będzie m.in. 35 miejsc dla chorych, będzie hospicjum domowe, jak również rozbudowane ambulatorium dla osób, u których wyleczono chorobę nowotworową.