Niebawem Ekstremalna Droga Krzyżowa

Tegoroczna EDK będzie również formą modlitwy o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie.

W okresie Wielkiego Postu coraz częściej możemy spotkać się z nową formą rozważania męki Pańskiej, a jest nią Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Pierwsza odbyła się w Krakowie w 2009 r. Niebawem stała się popularna w całej Polsce, a uczestników tej formy wciąż przybywa. W naszej diecezji jedną z pierwszych EDK zorganizowała wspólnota gromadząca się wokół warmińskich pielgrzymek pieszych.

- Jako organizator pieszych pielgrzymek czułem wolną przestrzeń od pielgrzymki do pielgrzymki, więc pomyślałem, że to świetna okazja do zagospodarowania potencjału duchowego pielgrzymów. Była to też moja potrzeba duchowa i chęć sprawdzenia się w takich ekstremalnych warunkach - mówi ks. Jarosław Dobrzeniecki, który wówczas był dyrektorem warmińskich pielgrzymek pieszych.

Pierwsza trasa była wyznaczone z parafii Miłosierdzia Bożego w Olsztynie do parafii św. Faustyny w Ostródzie.
- Nazwałem tę drogę „Drogą miłosierdzia”. Przy dwunastej stacji w okolicach Lubajn, gdy już sił było mało i cisza dawała o sobie znać, a w dodatku zobaczyłem wokół wzruszonych ludzi, spowodowało to, że łzy same cisnęły się do oczu i tak było do samego końca. Było około 18 stopni mrozu - wspomina ks. Jarosław, który podkreśla, że dla niego był to owocny czas.

Tegoroczna EDK organizowana przez warmińskie pielgrzymki piesze odbędzie się pod nazwą „Droga pokoju”.

- Ma ona na celu przede wszystkim duchową przeminę każdego uczestnika, by najpierw w sercu zapanował pokój. Będzie to też czas modlitwy o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie - tłumaczy ks. Paweł Szumowski, dyrektor warmińskich pielgrzymek pieszych.

W tym roku EDK będzie również połączona z wielkopostną jałmużną.
- Od każdego tzw. Pakietu EDK chcemy przekazać część funduszy na pomoc na Ukrainie - wyjaśnia ks. Paweł.

EDK z warmińską pielgrzymką pieszą

Data: Z 1 na 2 kwietnia 2022 r.
Trasa: Olsztyn - Gietrzwałd - Olsztyn
Zapisy: pielgrzymkawarmińska.pl oraz 576 969 961

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..