Od dziś w kościołach i przy kaplicach można usłyszeć śpiew Litanii do Matki Bożej, a od 13 maja uczestniczyć w nabożeństwach fatimskich.
Warmia od wieków słynie z kultu Najświętszej Maryi Panny, o czym świadczą sanktuaria ku jej czci. Ożywienie tej pobożności możemy dostrzec szczególnie w maju, gdy przy kapliczkach ludzie gromadzą się na wspólnym śpiewaniu litanii do Matki Bożej.
- Wpisane w krajobraz kapliczki są wyrazem głębokiej wiary i przywiązania do tak szczególnej polskiej pobożności Maryjnej. Ta pobożność przez wieki kształtowała pokolenia Polaków, jak również, jak mówił św. Jan Paweł II, była nośnikiem wiary. To właśnie w tej pobożności ludowej jak w zwierciadle odbija się pragnienie życia z Bogiem w codzienności - mówi ks. Bartłomiej Matczak.
Kapliczki na Warmii są wciąż miejscami kultu oraz dziedzictwem kulturowym tych terenów. ks. Dariusz Sonak/ Foto GośćModlitwą najczęściej praktykowaną przy kapliczkach jest śpiewana litania loretańska.
- Te nabożeństwa to medytacja nad tajemnicą Boga obecnego w życiu człowieka. W litanii wyśpiewujemy wielkie dzieł jakich Bóg dokonał w życiu Maryi i jednocześnie uczymy się od Niej życia całkowicie zanurzonego w Bogu. Te nabożeństwa to wyraz naszego pragnienia - chcemy być jak Ona - całkowicie i bezwarunkowo oddani Bogu - wyjaśnia kapłan.
- Litanię do Matki Bożej odmawiam od dziecka. Jako dziecko modliłam się z rodzicami. Później w jakiś sposób odeszło ono na bok. Na szczęście zostałam na nowo wręcz pociągnięta za Maryją. Teraz zawsze, gdy tylko jest możliwość i mam czas, to staram się w maju odmawiać ją przy kapliczce w Gutkowie - mówi Magdalena Tabaczyńska.
Dołączyła do wspólnoty ludzi, którzy gromadzą się tam od wielu lat. Najbliższe dla niej jest wezwanie: Matko łaski Bożej.
- Otrzymałam od Niej wiele łask. Szczególnie doświadczam tego w Gietrzwałdzie. Mam za co jej dziękować - to Ona uratowała moje małżeństwo i rodzinę. Czuję jej orędownictwo i wsparcie. Wiele osób chorych, które jej oddawałam odzyskiwało zdrowie. Wiem, że Ona przy mnie jest i dzięki temu odczuwam pokój w sercu i nie we mnie strachu ani przed śmiercią, ani przed wojną, bo zawsze Ona będzie przy mnie - opowiada.
- W tym roku w szczególnie prosić będę Maryję o dar pokoju w Ukrainie i w Polsce, zatem bliskie będzie również wezwanie: Królowo pokoju - dodaje.
W wielu parafiach naszej diecezji w maju rozpoczynają się nabożeństwa fatimskie. ks. Dariusz Sonak/ Foto GośćW maju, w wielu parafiach naszej diecezji, rozpoczynają się również nabożeństwa fatimskie. W naszej diecezji istnieje sześć sanktuariów przy parafiach poświęconych Matce Bożej Fatimskiej: w Rozogach, Olsztynie, Lubajnach, Korszach, Braniewie i Biskupcu Reszelskim.
- Dla wielu parafian i gości przybywających do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Lubajnach nabożeństwa fatimskie mają bardzo duże znaczenie. Już wiosną wyczekujemy 13 maja i do tego dnia się przygotowujemy - mówi ks. Wiesław Kaniuga, proboszcz parafii św. Benedykta w Lubajnach i kustosz sanktuarium.
Pielgrzymi przybywający na nabożeństwa fatimskie uczestniczą w Mszy św. i procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej do kaplic różańcowych przy których odmawiany jest Różaniec.
- Uczestnicy pogłębiają swoją wiarę w Chrystusa i Jego Matkę. Podczas nabożeństw rozważane jest słowo Boże oraz orędzie Matki Bożej Fatimskiej skierowane do ludzkości - wyjaśnia.
Zaznacza, że w tym roku orędzie z Fatimy wybrzmiewa dobitnie w kontekście trwającej wojny.
- W 1917 r., kiedy Maryja objawiała się w Fatimie, w Europie trwała I wojna światowa. Podczas objawień ludzie pytali Maryję za pośrednictwem dzieci fatimskich: Łucji, Hiacynty i Franciszka, czy skończy się wojna, czy ich bliscy z tej wojny wrócą? Modlono się także o pokój. W tym roku wszyscy przeżywamy wojnę w Ukrainie, tym bardziej, że jest ona tak blisko nas. Wszyscy jesteśmy poruszeni losem Ukraińców, a także losem uchodźców z tego kraju. W tym czasie, gromadząc się wspólnie w kościołach i prywatnie, najczęściej modlimy się o pokój, o zaprzestanie rozlewu krwi, o zakończenie wojny. Myślę, że najważniejszą intencją podczas nabożeństw fatimskich będzie prośba o pokój i nawrócenie świata - uważa ks. Wiesław, podkreślając, że w tym roku dobitnie powinno wybrzmieć wołanie Matki Bożej o pokutę i nawrócenie.
Więcej o nabożeństwach majowych i fatimskich w „Posłańcu Warmińskim” nr 17 z dnia 1 maja 2022 r.