Posłaniec Warmiński

Apostolat Modlitwy za Kapłanów „Margaretka”

- Ta forma modlitwy niesie ze sobą ważne świadectwo: że są osoby, które modlą się za księży i w ten sposób okazują im swoją troskę - mówi ks. Michał Kuciński.

Jedną z najbardziej znanych form stałej modlitwy za kapłanów jest tzw. Margaretka.
- Jej celem jest przede wszystkim systematyczna modlitwa osób należących do wspólnoty w intencji kapłanów oraz wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, a formacja osób zaangażowanych w tę modlitwę związana jest z pogłębieniem miłości członków wspólnoty do Kościoła - mówi ks. Michał Kuciński, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka.

Każda Margaretka składa się z siedmiu osób modlących się za wybranego księdza - jedna osoba modli się w wyznaczonym dniu tygodnia. 
- Ta forma modlitwy daje możliwość stworzenia jednej wspólnoty wspólnot. Każdy modli się na osobności, a jednak modlących się jest wielu. Apostolat jednoczy wszystkie istniejące Margaretki. Daje to poczucie przynależności i do Kościoła powszechnego, i do wspólnoty wewnątrz Kościoła - wyjaśnia, zaznaczając, że jednoczenie takich osób niesie ze sobą wsparcie dla nich samych i dla księży, za których się modlą.

- To szansa na spotkanie we wspólnocie i umocnienie w osobistym uświęceniu i dążeniu do doskonałości. Dzisiaj niesie to ze sobą również nie mniej ważne świadectwo: że są osoby, które modlą się za księży i w ten sposób okazują im swoją troskę - dodaje.

Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu organizuje regularne ogólnopolskie spotkania Margaretek oraz wspólnot i osób modlących się za kapłanów. Na terenach poszczególnych diecezji w ramach formacji organizowane są comiesięczne spotkania.
W naszej diecezji takie spotkania mają miejsce w parafii św. Mateusza w Olsztynie. W każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18. wspólnota gromadzi się na Eucharystii sprawowanej w jej intencji, a następnie na medytowaniu słowa Bożego.

- Rozważania skoncentrowane są wokół tematu tożsamości ucznia Chrystusa. Krajowe Duszpasterstwo Apostolatu pracuje nad stworzeniem podręcznika formacyjnego, który zawierał będzie treści na comiesięczne spotkania. Także duszpasterze mogą przeżywać swoją formację w ramach apostolatu, uczestnicząc w organizowanych w tym celu rekolekcjach - tłumaczy ks. Kuciński.

Jak zaznacza duszpasterz, modląc się za kapłanów spełniamy prośbę Jezusa.
- Modlitwa nigdy nie traci na aktualności, ani na ważności: i wobec tych osób, które się modlą, i wobec tych, za których ktoś się modli. W odniesieniu do osób duchownych jej ważność jako modlitwy wstawienniczej ukazał sam Jezus. Tuż przed swoją Męką powiedział Piotrowi, że wstawiał się za nim u Ojca, bo szatan domagał się dostępu do niego i do reszty Apostołów (zob. Łk 22,31-32) - wyjaśnia ks. Michał.

Zachęca osoby, które tworzą Margaretki, do wpisania w księgę duszpasterstwa oraz do zakładania nowych wspólnot modlitwy za kapłanów.
- W naszej diecezji istnieje ponad 60 oficjalnie zarejestrowanych Margaretek. Pewne jest jednak, że jest ich o wiele więcej, ale nie zostały one zgłoszone - mówi ks. Michał.

Istniejącą bądź nowo powstałą Margaretkę można zarejestrować, przesyłając informację e-mailem na adres: opiekun@apostolatmargaretka.pl, albo online, wchodząc na podany na stronie http://www.apostolatmargaretka.pl/ odnośnik: apostolatmargaretka.pl/ksiega. Można tam również znaleźć informację w jaki sposób założyć nową grupę. Znajdują się tam też kontakty do opiekunów z poszczególnych diecezji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..