Nowy numer 20/2022 Archiwum

Szubienice pozostaną na miejscu

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podjął taką decyzję po konsultacjach i badaniach opinii mieszkańców.

Temat Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej autorstwa Xawerego Dunikowskiego zwanego potocznie „szubienicami” od wielu lat jest podejmowany przez różne środowiska, a dyskusja rozgorzała jeszcze bardziej od czasu napadu Rosji na Ukrainę.

- Pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego zostanie w dotychczasowym miejscu - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Zostanie jednak opatrzony specjalną informacyjną tablicą, której treść w minionych latach została przedyskutowana z różnymi środowiskami oraz zaakceptowana przez Instytut Pamięci Narodowej. To działanie na dziś. Niezależnie od tego, zgodnie z ustaleniami grupy roboczej pracującej nad wypracowaniem treści, jakie powinny znaleźć się na planszach edukacyjnych, będziemy także intensywnie szukać interesującej formy ich prezentacji na placu Dunikowskiego - przekazał P. Grzymowicz.

Decyzja ta została poprzedzona m.in. konsultacjami oraz badaniami opinii publicznej - z tych ostatnich wynika, że większość ankietowanych (46 proc.) chce pozostawienia pomnika w obecnym miejscu. Za przeniesieniem opowiedziało się 43 proc. ankietowanych, a 11 proc. nie miało swojego zdania na ten temat. Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie między 19 a 28 kwietnia na reprezentatywnej próbie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Olsztyna. Przeprowadził je Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

Wcześniej o usunięcie pomnika apelował m.in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który zapewnił, że wszelkie koszty przeniesienia pomnika pokryje ministerstwo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama