Miniony rok w świętolipskim sanktuarium był czasem szczególnych łask, które wypraszał założyciel jezuitów.
W 500. rocznicę nawrócenia i 400. rocznicę kanonizacji św. Ignacego Loyoli na całym świecie rozpoczął się Rok Ignacjański.
- Zainaugurowaliśmy go w świętolipskiej bazylice tak, jak uczynili to moi współbracia jezuici w kościołach i kaplicach na całym świecie, w których posługują - w czwartek 20 maja 2021 r. O Roku Jubileuszowym przypominały przez cały czas jego trwania zarówno w świątyni, jak i na zewnątrz oraz w sali Domu Pielgrzyma stosowne banery i plakaty, a w nawach bocznych bazyliki dodatkowo wystawa przybliżająca na ośmiu planszach postać św. Ignacego, kształt jego życia oraz duchową drogę - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, kustosz i superior w Świętej Lipce.
W minionym roku odbyło się wiele wydarzeń związanych z osobą św. Ignacego, zarówno duchowych, jak i kulturalnych. Przez czas trwania jubileuszu można było uzyskać odpust zupełny. Również w wigilię uroczystości Matki Bożej Świętolipskiej, czyli 10 sierpnia 20221 r., w bazylice odbyła się peregrynacja ikony świętego oraz jego relikwii.
- W obecności tej ikony i relikwii był przeżywany dzień chorych, podczas którego też udostępnialiśmy wodę św. Ignacego. Uroczysta liturgia, połączona z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych, poprzedzona modlitwą różańcową, odbyła się w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Matki Najświętszej. Ikona i relikwie towarzyszyły również w tym dniu czuwaniu modlitewnemu, które rozpoczęło się Apelem Maryjnym i rozważaniem nawiązującym do Roku Ignacjańskiego i do jezuickiego wkładu w rodzenie się i rozwój idei Apelu Jasnogórskiego, które poprowadził o. Tomasz Ortmann SJ, ówczesny prowincjał zgromadzenia. Czuwanie zakończyło się Mszą św. o północy, której przewodniczył jeden z naszych neoprezbiterów - wspomina ojciec superior, podkreślając znaczenie odpustu Wniebowzięcia NMP, który miał miejsce następnego dnia.
- Przez nasze sanktuarium przewinęło się i przed ikoną modliło się kilka tysięcy osób. Obecności ikony i relikwii towarzyszyła zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w ramach akcji „Oczyść dom i świat z elektrośmieci. Wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie, gdzie mieszkają nasi rodacy i posługują Siostry Matki Bożej Loretańskiej”. W obecności ikony odbyło się również kilka koncertów w ramach Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Ikonę i relikwie pożegnaliśmy w ostatnim dniu sierpnia ubiegłego roku - dodaje.
Przez cały rok w świętolipskim muzeum trwały wystawy: obrazy przedstawiające św. Ignacego i jego pierwszych współtowarzyszy, świętych i błogosławionych jezuitów oraz postać św. Ignacego, jego główne duchowe dzieło „Ćwiczenia duchowne”, starodruki autorstwa jezuitów od powstania zakonu do jego kasaty, książki autorstwa jezuitów wydane w stuleciu od wskrzeszenia zakonu do wybuchu I wojny światowej (1814-1914), publikacje autorstwa jezuitów z 25-lecia od wybuchu I wojny światowej do wybuchu II wojny światowej (1914-1939), dokumenty od wskrzeszenia zakonu do zakończenia II wojny światowej (1814-1945), zaangażowanie jezuitów w kult Serca Jezusowego oraz „Posłaniec Serca Jezusowego”.
- Przed ubiegłoroczną uroczystością św. Ignacego zaproponowaliśmy parafianom, pielgrzymom i turystom trzydniowe skupienie skoncentrowane wokół duchowego fenomenu św. Ignacego. Uroczystości towarzyszyło rozdzielanie wody św. Ignacego. Od wiosny br. można obejrzeć wystawę obrazów inspirowanych przez duchowość ignacjańską i historię naszego zakonu, autorstwa liczącego 91 lat naszego współbrata zakonnego o. Adolfa Meistera SJ, posługującego od dziesięcioleci w Aarchus w Danii - wyjaśnia kustosz.
Główne uroczystości Roku Ignacjańskiego w Świętej Lipce odbyły się w niedzielę 13 marca. Wówczas zostały posadzone trzy świerki papieskie w pobliżu jeziora Dejnowa.
- Pierwszy świerk od strony Jeziora Dejnowa otrzymał imię Ignacy - ku czci św. Ignacego Loyoli, drugi - Franciszek - ku czci św. Franciszka Ksawerego i papieża Franciszka, a trzeci - Andrzej - ku czci św. Andrzeja Boboli. Te trzy świerki będą przypominać - mam nadzieję - przez dziesięciolecia i wieki ten pamiętny dzień głównej uroczystości wpisanej w serce Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego - dodaje o. Jacyniak.