Nowy numer 17/2024 Archiwum

Upamiętnienie Feliksa Nowowiejskiego

Sanktuarium w Świętej Lipce oraz Samorządowa Szkoła Muzyczna I st. w Dywitach z filią w Barczewie podpisały porozumienie o współpracy.

Feliks Nowowiejski, wybitny kompozytor, autor muzyki m.in. do Roty, urodził się w Barczewie, tu przyjął chrzest w kościele św. Anny i spędził dzieciństwo. Z kolei w Świętej Lipce pobierał naukę w szkole muzycznej. - Była to wówczas bardzo ceniona szkoła, najlepsza na Warmii, przygotowywała organistów do pracy w diecezji warmińskiej - tłumaczy Adam Kowalski, organista w świętolipskim sanktuarium. Feliks Nowowiejski uczył się w Świętej Lipce w latach 1887-1893, gdzie grał na organach, harmonii, fortepianie, wiolonczeli czy waltorni.

- Posada organisty w Świętej Lipce zawsze jest kojarzona z postacią wybitnego kompozytora. Spędzone tu lata nie pozostały bez wpływu na jego twórczość - widzimy to choćby po tym, że kompozycje organowe nazywał wezwaniami z litanii do Matki Bożej. Miał na to wpływ właśnie Świętej Lipki, gdzie spędził wiele czasu wpatrując się we fresk w świątyni, gdzie jest przedstawiona litania loretańska - tłumaczy A. Kowalski.

Porozumienie o współpracy podpisali o. Aleksander Jacyniak SJ, superior w Świętej Lipce oraz Janusz Ciepliński, dyrektor Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. Warto jednak zauważyć, że współpraca trwa już od kilku lat. - Podejmujemy wspólnie różne inicjatywy - koncerty, spotkania z muzyką, występy podczas uroczystości. Zależą nam na tym, by korzystać z tego potencjału historycznego, jaki mamy i dalej pielęgnować pamięć o Feliksie Nowowiejskim. Ta deklaracja o współpracy jest potwierdzeniem tego, co robimy i tego, że dalej chcemy to robić - podkreśla A. Kowalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy