Nowy numer 48/2022 Archiwum

Olsztyn. Warsztaty przygotowania wieńca adwentowego

Dzieci z rodzicami spotkali się na plebani parafii św. Arnolda w Olsztynie, by wspólnie przygotować się do Adwentu.

Niestety tradycja wieńca adwentowego zanika w naszych domach. To nie tylko dekoracja, ale symbol oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Przez nasze warsztaty chcemy zaproponować rodzinom wspólne przeżycie czasu Adwentu - mówi Magdalena Orlankowicz, inicjatorka wydarzenia. - Dzieci pójdą do domów ze swoimi wieńcami, któe zostaną pobłogosławione. Chcemy budować świadomość religijną u dzieci, że święta to nie tylko prezenty, a coś więcej - spotkanie Boga. Zachęcamy, by świece na wieńcu były zapalane po niedzielniej Mszy św. podczas rodzinnej modlitwy i spotkania przy stole - tłumaczy.

Warsztaty poprowadziła Agnieszka Czepil. - Madzia zaprosiła mnie do tego dzieła i z radością podjęłam tę inicjatywę. Zajęłam się organizacją związaną w wykonaniem wieńców: zebrałam gałązki, ozdoby, świece. Część rodziców przygotowała na spotkanie ciasta, by umilić ten czas. To nie tylko lekcja praktyczna, ale też teoretyczna. Pogadanka o wieńcu i jego znaczeniu ma zbliżyć nas do tajemnicy Bożego Narodzenia. Nasze spotkanie to budowanie relacji, poznawanie i przekazywanie tradycji oraz celebracja wspólnego spędzenia niedzieli w naszych rodzinach - tłumaczy Agnieszka.

- To piękna inicjatywa, która wyszła od parafian. Samo zrobienie wieńców to dobry wstęp do Adwentu oraz okazja do spotkania i zawiązana wspólnoty - mówi o. Szczepan Szpyra SVD, proboszcz parafii. - Wiemy, że dzieci lubią konkret, a wieniec jest właśnie namacalnym przygotowaniem do Adwentu. Nie tylko one korzystają z tego, ale też rodzice. Widzimy zaangażowanie całej rodziny w tych warsztatach. Nie wiemy, czy zrobiliby te wieńce w swoich domach, a tutaj robią to wspólnie, co buduje relacje - wyjaśnia o. Szczepan.

Podkreśla, że działania, które podejmują parafianie, budują wspólnotę, są świadectwem wiary i wpisują się w realizację nowego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. - Kościół jest miejscem, który jednoczy. Żyjemy w czasach, gdy wiele osób odchodzi z Kościoła czy to przez apostazję formalną, czy po prostu nie przychodzi. Centrum naszego życia jest Eucharystia i wiara w Kościół, którego pomysłodawcą jest sam Bóg, a nie człowiek. Przez różne działania chcemy dać świadectwo naszej wiary i przyciągnąć ludzi na nowo do wspólnoty, by mogli spotkać Boga - tłumaczy.

Podczas spotkania została przedstawiona symbolika wieńca. - Dzieci przez cztery tygodnie Adwentu będą kolejno dostawały świece do swoich wieńców i poznawały ich symbolikę. Rodziców będziemy uczyć modlitwy przy zapalaniu świecy - dodaje Magdalena.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy