Nowy numer 5/2023 Archiwum

Nie dekoracja, a symbol

– Chcemy budować świadomość religijną u dzieci, że święta to nie tylko prezenty, a coś więcej – spotkanie Boga – mówi Magdalena Orlankowicz, inicjatorka wydarzenia.

Dzieci z rodzicami spotkały się na plebanii parafii św. Arnolda w Olsztynie, by wspólnie przygotować rodzinny wieniec adwentowy.

Rodzinna celebracja

– Niestety, tradycja wieńca adwentowego zanika w naszych domach. To nie tylko dekoracja, ale i symbol naszego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. Przez nasze warsztaty chcemy zaproponować rodzinom wspólne przeżycie Adwentu – mówi M. Orlankowicz.

– Dzieci wyjdą ze swoimi wieńcami, które zostaną pobłogosławione, pójdą do domów. Chcemy budować świadomość religijną u nich, że święta to nie tylko prezenty, a coś więcej – spotkanie Boga. Zachęcamy, by świece na wieńcu były zapalane po niedzielnej Mszy św. podczas rodzinnej modlitwy i spotkania przy stole – tłumaczy.

Warsztaty poprowadziła Agnieszka Czepil. – Madzia zaprosiła mnie do tego dzieła i z radością podjęłam tę inicjatywę. Zajęłam się organizacją związaną z wykonaniem wieńców: zebrałam gałązki, ozdoby, świece. Część rodziców przygotowała na czas spotkania ciasta, by umilić ten czas. To nie tylko lekcja praktyczna, ale też teoretyczna. Pogadanka o wieńcu i jego znaczeniu ma zbliżyć nas do tajemnicy Bożego Narodzenia. Nasze spotkanie to budowanie relacji, poznawanie i przekazywanie tradycji oraz celebracja wspólnego spędzenia niedzieli w naszych rodzinach – tłumaczy.

Chcemy dać świadectwo wiary

– To piękna inicjatywa, która wyszła od parafian. Samo zrobienie wieńców to dobry wstęp do Adwentu, jak również okazja do spotkania i zawiązana wspólnoty – mówi o. Szczepan Szpyra SVD, proboszcz parafii. – Wiemy, że dzieci lubią konkret, i wieniec jest właśnie namacalnym przygotowaniem do Adwentu. Nie tylko one korzystają, ale i rodzice. Widzimy zaangażowanie całej rodziny w tych warsztatach. Nie wiemy, czy zrobiliby te wieńce w domach, a tutaj robią to wspólnie, a za tym idzie nie tylko sam wieniec, ale też relacje – wyjaśnia o. Szczepan.

Podkreśla, że działania, które podejmują parafianie, budują wspólnotę, są świadectwem wiary i wpisują się w realizację nowego programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. – Kościół jest miejscem, które jednoczy. Żyjemy w czasach, gdy wiele osób odchodzi z niego – czy to przez apostazję formalną, czy po prostu nieobecność. Centrum naszego życia jest Eucharystia i wiara w Kościół, którego pomysłodawcą jest sam Bóg, a nie człowiek. Poprzez różne działania chcemy dać świadectwo naszej wiary i przyciągnąć ludzi na nowo do wspólnoty, by mogli spotkać Pana – tłumaczy.

Podczas spotkania została przedstawiona symbolika wieńca. – Dzieci przez cztery tygodnie Adwentu będą kolejno dostawały świece do swoich wieńców i poznawały ich wymowę. Rodziców będziemy uczyć modlitwy przy zapalaniu świecy – dodaje Magdalena.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy