Nowy numer 5/2023 Archiwum

Ostróda. Akatyst w wykonaniu Kwartetu Wokalnego "Floridus"

W parafii świętych Hiacynty i Franciszka w Ostródzie gdański Kwartet Wokalny "Floridus" wykonał Akatyst ku czci Bogurodzicy - hymn liturgiczny wywodzący się z tradycji Kościoła wschodniego.

- Chcemy dziś wspólnie chwalić Najświętszą Dziewicę Matkę Zbawiciela. Wyśpiewamy hymn Akatyst. Proszę, abyście nie tylko wargami, ale i sercem chwalili Bożą Rodzicielkę. Wsłuchujmy się w słowa, by dzięki nim głębiej wniknąć w tajemnicę macierzyństwa Maryi - mówił na wstępie proboszcz ks. Jerzy Balcer.

- Akatyst to dla nas szczególne nabożeństwo. Warto podkreślić, że wykonywanie go to nie występ artystyczny, a niezwykle głęboka modlitwa, kontemplacja życia i przymiotów Maryi Matki. Jej „fiat” otworzyło nowy czas w życiu całego świata, którego początkiem jest oczekiwanie na narodziny Zbawiciela. Adwent jest naszym duchowym oczekiwaniem, któremu towarzyszy Matka Boża, a bogaty tekst tego śpiewanego nabożeństwa pozwala nam sobie to uświadomić i spojrzeć jeszcze raz na Niepokalaną - uważa artysta Krystian Iwanow.

Podkreśla, że wykonanie tego nabożeństwa to wyraz posługi zespołu, to błogosławieństwo Boga za tajemnicę Wcielenia, jak i budowanie modlitewnej atmosfery, która pomoże człowiekowi skierować swój wzrok na to, co w przygotowaniach do świąt jest najważniejsze - na postać oczekującej Niepokalanej i nadchodzącego Syna Bożego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy