W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbyła się sesja dotycząca ochrony dóbr kościelnych połączona z promocją książki.
Wydanie książki „Zarządzanie majątkiem kościelnym w archidiecezji warmińskiej. Vademecum na podstawie norm powszechnego i partykularnego prawa kanonicznego z odniesieniem do prawa polskiego” jest owocem badań naukowych ks. prof. Lucjana Świto, kierownika katedry Filozofii i Prawa Kanonicznego Wydziału Teologii UWM w Olsztynie.
W spotkaniu w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka wzięli udział przedstawiciele instytucji publicznych i środowisk prawniczych zajmujących się szeroko pojętym obrotem gospodarczym.
- Kościół od samego początku posiadał i dysponował dobrami doczesnymi. Pierwsi wyznawcy Chrystusa, śladem społeczności żydowskich, składali u stóp apostołów ofiary w naturze i w pieniądzach na utrzymanie kultu Bożego oraz tych, którzy zajmowali się głoszeniem Ewangelii, a także urządzali kolekty na wsparcie biednych współwyznawców oraz pokrzywdzonych podczas prześladowań - przypomniał podczas sesji ks. Świto.
- Dobra Kościoła podlegają dwóm reżimom: prawu wewnętrznemu oraz prawu polskiemu, które to prawa nie są do końca kompatybilne. Kwestia, która ważna jest na gruncie prawa kanonicznego, nie musi być tak samo odbierana na gruncie prawa powszechnego. Świadomość prawa nadal jest niezbyt wielka, dlatego bardzo dobrze, że taka książka powstała, ponieważ jest potrzebna. Mam nadzieję, że inne diecezje również w podobny sposób te kwestie uregulują - mówiła dr Małgorzata Tomkiewicz, sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie.