Nowy numer 5/2023 Archiwum

Modlitwa o jedność chrześcijan

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega w Kościele pod hasłem: "Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości".

- Są to słowa z Księgi Proroka Izajasza zachęcające nas do tego, by nasza religijność nie pozostawała tylko czymś teoretycznym, jakąś ideą, ale żeby miała przełożenie na praktykę, na codzienność naszego życia. Obecna sytuacja na świecie pokazuje, że ekumenizm ma przyszłość - widzimy to bardzo dobrze teraz, kiedy w obliczu wojny w Ukrainie potrafiliśmy się zjednoczyć w czynieniu dobra. A dobro rodzi kolejne dobro - tłumaczy ks. kan. Paweł Rabczyński, delegat ds. ekumenizmu archidiecezji warmińskiej.

Nabożeństwu Słowa Bożego w olsztyńskiej bazylice katedralnej przewodniczył abp Józef Górzyński, który podkreśla, że doświadczenia spotkań ekumenicznych pozwalają koncentrować się bardziej na tym, co nas łączy, niż na tym, co nas dzieli. - Każdą ze wspólnot chrześcijańskich cechuje różnorodność. Każdy podkreśla to, co wyznaje, do czego jest przekonany i ma oczywiście do tego prawo. Podobnie jak mamy prawo podejmować dyskusję na poziomie teologicznym, o ile odbywa się ona na argumenty - tłumaczy metropolita warmiński. Dodaje, że dyskusja nie powinny prowadzić do zerwania relacji. - Każda relacja powinna być twórcza, inspirująca. Ważne jest jednak, by stanąć przed sobą z odpowiednim nastawieniem - pełnym szacunku i chęci zrozumienia. Wówczas może się okazać, że to, co nas dotychczas dzieliło, wcale nie musi tego powodować. To także owoc modlitwy - w środowisku chrześcijan mamy świadomość, że wszystko jest dedykowane Panu Bogu i jeśli rzeczywiście nasze działanie ma być ewangeliczne, to musi być w nas pragnienie zrozumienia tego, co Bóg do nas mówi. Modlitwy ekumeniczne mają właśnie taki wymiar: chcemy to wspólnie zademonstrować - podkreśla abp Górzyński.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił bp Paweł Hause z diecezji mazurskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy