Nowy numer 17/2024 Archiwum

Konkurs IPN "Na znojną walkę"

W urzędzie wojewódzkim w Olsztynie odbyła się gala finałowa II edycji konkursu recytatorskiego twórczości żołnierzy wyklętych "Na znojną walkę", organizowanego przez Delegaturę IPN w Olsztynie.

Celem konkursu jest zapoznanie uczestników z losem żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS.

- Tytuł konkursu zaczerpnęliśmy z wiersza „Przełamać los” autorstwa Henryka Rasiewicza ps. „Kim”. Ideą jest, by poprzez teksty pisane przez Żołnierzy Wyklętych pokazać ich historię. Oni walczyli o naszą wolność, o wolność ducha i umysłów - podkreśla Michał Ostapiuk z biura badań historycznych IPN w Olsztynie.

W tym roku do konkursu przystąpiło ponad 80 osób. - Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieli za zadanie nagrać swoje recytacje, a następnie przesłać je do naszej delegatury, gdzie oceniała je komisja - przybliża koordynator konkursu Wioleta Wróbel. Uczestnicy wcześniej otrzymali pakiet edukacyjny zawierający wykład o żołnierzach wyklętych, jak i dotyczący recytacji.

- Co ciekawe, widzimy, że całe rodziny biorą udział w przygotowaniu recytacji. Widzimy, jak ważna jest rola rodziców w zachęceniu dzieci do udziału w naszym konkursie i przekazywaniu historii powojennego podziemia niepodległościowego - podkreśla W. Wróbel.

Dla uczestników udział w konkursie to nie tylko rywalizacja o laur zwycięzcy. Wielu z nich podkreśla, że jest to sposób na poznanie najnowszej i bolesnej historii Polski, poznanie konkretnych życiorysów żołnierzy wyklętych, czy też wartości, którymi się kierowali. - Chciałem się w ten sposób odwdzięczyć im za to, że walczyli o wolną Polskę. Chcę też lepiej znać historię mojego kraju, jak i życie żołnierzy wyklętych. Podziwiam ich waleczność i to, że dla nich najważniejszy był honor - mówi Łukasz Januszko z Pisza.

W kategorii szkół podstawowych komisja konkursowa przyznała dwa pierwsze miejsca. Laureatkami zostały: Otylia Sosnowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ełku oraz Aleksandra Włodarska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie. W kategorii szkół ponadpodstawowych nagrodę otrzymał Julian Dajos z Liceum Ogólnokształcącego Służb Mundurowych w Bielicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy