Na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbył się wojewódzki etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.
Przyjechało na niego pięć zespołów ze szkół średnich, które zdobyły największą liczbę punktów na etapie szkolnym olimpiady. Zadaniem każdego było przygotowanie prezentacji multimedialnej bądź krótkiego filmu na tematy zaproponowane przez organizatorów. Najczęściej uczniowie wybierali zagadnienia związane z miłością, wychowaniem dzieci lub wpływem mediów społecznościowych i portali randkowych na zachowania osób poszukujących miłości życia.
- Zaciekawiły mnie zagadnienia społeczne i prawne związane z funkcjonowaniem rodziny zaproponowane w tematach olimpiady. Dzięki proponowanym publikacjom, których autorami są m.in. pracownicy Wydziału Teologii UWM, mogłem lepiej je zrozumieć i uzyskać wskazówki dotyczące sposobów rozwiązywania problemów rodziny w celu odkrycia na nowo jej właściwego oblicza. Staram się na co dzień działać społeczne, podejmuję wiele akcji mających na celu poprawę sytuacji społecznej rodzin - mówi Mateusz Warcaba z Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Olsztynie.
Wraz z kolegą ze szkoły Piotrem Głowackim przygotowali prezentację: „Portale randkowe, media społecznościowe - w poszukiwaniu miłości”. To ich materiał najbardziej spodobał się komisji i będą reprezentować nasze województwo w finale olimpiady.
- Nasz film mówi o zagrożeniach i szansach, jakie dają portale randkowe. Ważne, byśmy z tych miejsc korzystali świadomie i raczej skłaniali się do nawiązywania znajomości w realnym świecie, gdyż to on nas kształtują społecznie. Nie powinniśmy zastępować rzeczywistości światem wirtualnym, który może być jedynie pewną alternatywą, choć prowadzącą do relacji na żywo - opisuje Piotr.
Obaj podkreślają, że udział w olimpiadzie o rodzinie przybliżył im zagadnienia prawne związane z jej funkcjonowaniem. - To dobry sposób na samorealizację i poznanie realiów funkcjonowania rodziny, co z pewnością przełoży się na nasze działania społeczne, mające na celu odnowienie jej natury - uważa Mateusz.
Wiktoria Maksymiuk i Mateusz Zadrożny z III Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie przygotowali prezentację „Od zakochania do miłości”. - To temat bliski każdemu człowiekowi. Każdy z nas kiedyś się zakochał, jeśli nie, to się zakocha - uśmiecha się Mateusz. - Potrzebujemy miłości. I o tym mówimy. Przecież ona odnawia nasze człowieczeństwo - dodaje.
- Udział w olimpiadzie pozwala od strony teoretycznej poznać obszar prawny, psychologiczny i społeczny funkcjonowania rodziny. Pomocne są tu materiały publikowane przez profesorów z teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To wiedza, która z pewnością przyda się w życiu - dodaje Wiktoria.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie ma na celu przygotowanie prawne i społeczne młodzieży do podjęcia dalszych studiów dotyczących rodziny. - Pierwszy etap odbywa się w szkołach i polega na wypełnieniu testu z dziedziny prawa rodzinnego. Następnie pięć najlepszych ekip uczestniczy w etapie wojewódzkim, podczas którego wyłania się najlepszych, którzy będą reprezentowali region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w połowie kwietnia na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie - wyjaśnia dr Maria Piechocka-Kłos.
Podkreśla, że olimpiada ma wpływ na uczestników. - Młodzież wyjaśnia, że zgłębianie wiedzy o rodzinie jest ważnym elementem przygotowania do studiów z zakresu psychologii, pedagogiki i prawa. Dla nich są to tematy bardzo interesujące - dodaje dr Piechocka-Kłos.
Jak wyjaśnia ks. dr hab. Karol Jasiński, prof. UWM, olimpiada jest efektem badań nad rodziną prowadzonych na Wydziale Teologii. - Ich efekty zawarte w publikacjach często są punktem wyjścia do tworzenia testów na potrzeby olimpiady. Są również ważną lekturą dla uczestników - podkreśla ks. Jasiński.