W kurii archidiecezji warmińskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli sądów metropolitalnych, podczas którego prelekcję wygłosił ks. prof. Paweł Malecha.
Metropolitalny Sąd Archidiecezji Warmińskiej zorganizował spotkanie przedstawicieli sądów metropolitalnych. - Nasze spotkanie ma charakter formacyjny, integralny i sprawozdawczy. Organizujemy je zarówno dla pracowników naszego trybunału warmińskiego, jak również pracowników trybunałów, z którymi współpracujemy, i dla diecezji, z którymi graniczymy - wyjaśnia wikariusz sądowy ks. prof. Lucjan Świto. Do Olsztyna przyjechali przedstawiciele z diecezji ełckiej, elbląskiej, gdańskiej, białostockiej, łomżyńskiej, płockiej, toruńskiej i pelplińskiej.
Wikariusz podkreśla, że na takie spotkania zapraszany jest prelegent, który przybliża zagadnienia prawne. W tym roku był nim ks. prof. Paweł Malecha, promotor sprawiedliwości Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, który przybliżał temat Sygnatury Apostolskiej, która jest najwyższym organem sądowniczym Kościoła katolickiego, której kompetencje i działanie regulowane są przez Kodeks prawa kanonicznego. - Mam wrażenie, że jej kompetencje są mało znane teoretycznie, a z punktu widzenia praktycznego prawie w ogóle - zauważa prelegent.
Podczas wykładu ks. Malecha omówił trzy sekcje, które składają się na ten organ sądowniczy. Pierwsza dotyczy spraw Roty Rzymskiej, która jest zwyczajnym trybunałem ustanowionym przez biskupa rzymskiego dla przyjmowania apelacji. - Sygnatura Apostolska może kasować wyroki Roty, ale nigdy nie może rozpatrywać tych wyroków. W takiej sytuacji sprawa wraca do tej instancji w celu ponownego rozstrzygnięcia - wyjaśnia ks. Malecha.
W kolejnej sekcji Sygnatura porównywana jest do Najwyższego Sądu Administracyjnego w świeckim porządku prawnym. W trzeciej sekcji porównywalna jest do ministerstwa sprawiedliwości, gdyż Sygnatura czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w Kościele. - Kontroluje działalność sądów lokalnych rozproszonych po całym świecie - wyjaśnia prelegent.