W dawnej braniewskiej kolegiacie księży jezuitów odbyła się konferencja naukowa poświęcona stuleciu obecności redemptorystów w Braniewie.
Przybyłych gości i prelegentów powitał przełożony domu zakonnego w Braniewie o. Grzegorz Lachowicz CSsR. - Sympozjum „Stulecie obecności redemptorystów w Braniewie 1923-2023” jest pierwszym wydarzeniem, które wpisuje się w nasze świętowanie. To czas wdzięczności Panu Bogu za sto lat pracy na Warmii - mówił o. Lachowicz.
Podkreślał, że 27 czerwca, we wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odbędzie się uroczystość liturgiczna połączona z piknikiem parafialnym w ogrodach klasztornych. - Sto lat temu, kiedy nasze zgromadzenie podjęło posługę w Braniewie, władze lokalne wraz z mieszkańcami świętowali nasze przybycie również w tych ogrodach - mówił przełożony.
Wygłoszone referaty przybliżały historię obecności redemptorystów w Braniewie, życie i działalność św. Klemensa w Polsce i na Warmii.
- Zaproszenie do założenia placówki na obszarze diecezji warmińskiej złożył redemptorystom bp Augustyn Bludau. Kanonicznie utworzenie placówki nastąpiło 8 września 1923 r. Klasztor otrzymał tytuł św. Klemensa, na pamiątkę jego wizyty na Warmii, która miała miejsce w 1799 r. - przybliżał ks. prof. Marek Jodkowski.
W prelekcji przypomniał historię założenia klasztoru redemptorystów w Braniewie. - W 1917 r. braniewskie duchowieństwo, urzeczone rekolekcjami prowadzonymi przez redemptorystę o. Heinricha Gluchnika, zaproponowało przekazanie temu zgromadzeniu miejscowego kościoła Krzyża Świętego. Biskup warmiński Augustyn Bludau odniósł się pozytywnie do tej propozycji. Początkowo brano pod uwagę kilka możliwych miejsc, które nadawałyby się na placówkę zakonną: kościół Świętej Trójcy, przejęcie konwiktu jezuitów i opieka nad studentami lub kościół Krzyża Świętego - mówił ks. Jodkowski.
Zadanie utworzenia placówki otrzymał o. Adolf Brors z prowincji dolnoniemieckiej. Zamieszkał w Braniewie 7 stycznia 1922 r. Dzięki aprobacie biskupa warmińskiego, redemptoryści przystąpili do rozmów z braniewskim archiprezbiterem Aloisem Schulzem, które dotyczyły utworzenia klasztoru przy kościele Krzyża Świętego oraz pozyskania stosownej ku temu własności ziemskiej. Budowy klasztoru podjął się o. Brors.
- Wznoszenie obiektu nawiązującego do stylistyki stojącego obok kościoła rozpoczęto 22 maja 1923 r. Kanonicznie utworzenie placówki nastąpiło 8 września 1923 r. Klasztor otrzymał tytuł św. Klemensa Hofbauera, poświęcił go bp Bludau 3 maja 1925 r. - przybliżał ks. Jodkowski.
Referaty wygłosili także: o. Ryszard Hajduk CSsR „Spotkanie św. Klemensa Marii Hofbauera z Warmią”; o. Ulrich Behlau CSsR (Collegium Josephinum w Bonn) „Braniewski klasztor św. Klemensa w Trzeciej Rzeszy”; o. Maciej Sadowski CSsR (UPJPII w Krakowie) „Klasztor w Braniewie jako siedziba nowicjatu polskich redemptorystów”.
Agnieszka Borysewicz-Filipek i o. Maciej Sadowski CSsR zaprezentowali jubileuszową książkę „Redemptoryści w Braniewie 1923-2023”.