Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dni interdyscyplinarne

Na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbyły się dwudniowe XXIV Dni Interdyscyplinarne "Nauka a teologia - współczesna odsłona dawnego sporu".

Przez dwa dni wygłoszono dwadzieścia referatów. Odbyła się również debata uczniów szkół średnich, która dotyczyła takich zagadnień jak kwestia ewolucji życia jako obszaru zderzenia nauki z teologią czy spór o pochodzenie człowieka.

- Cały zamysł, który od dwudziestu czterech lat realizujemy, to stworzenie płaszczyzny do debaty na jeden sprecyzowany temat zgłębiany z różnych punktów widzenia przez przedstawicieli z wielu dziedzin wiedzy, które na co dzień nie spotykają się z sobą - wyjaśnia ks. prof. Marian Machinek z Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, organizator wydarzenia. - Przez lata gościliśmy przedstawicieli różnych nauk. W tym roku mamy odsłonę dotyczącą relacji nauki i teologii - dodaje ksiądz profesor.

Podjęty temat został zainspirowany faktem, że dzisiaj bardzo popularne jest podejście, że teologia nie jest nauką, jest formą wiary bazującą na rzeczach, których nie da się udowodnić. W konsekwencji nie ma dla niej miejsca na uniwersytetach.

- Tak mogą sądzić i mówić ludzie, którzy zawężają naukę do metody empirycznej, czyli tylko do tego, co można wyrazić w kilogramach, metrach czy procentach. Co ciekawe, ci sami ludzie na co dzień funkcjonują inaczej. Pytania, na które odpowiadają, dotyczące choćby sensu życia czy istnienia Boga, to nie są pytania wyrażone w matematycznych jednostkach. A jednak są one stawiane i poniekąd człowiek musi znaleźć na nie odpowiedź. Dlatego warto na ten temat mówić na forum - mówi ks. Machinek.

Podczas dni interdyscyplinarnych, przy okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, odbyła się również sesja kopernikańska.

- Na przykładzie Kopernika możemy zaobserwować, że nauka nie przeczy wierze. Wiara nie przeszkadzała mu w uprawianiu nauki, a świat odkrywał jako dzieło Boga, który stwarza, utrzymuje przy istnieniu i się nim opiekuje. Na jego przykładzie widać jak w soczewce, że w człowieku wiara współpracuje z rozumem, wiara daje impulsy i motywacje do tego, aby podejmować poszukiwania naukowe. Kopernik był człowiekiem nauki i wiary oraz wielkim renesansowym humanistą - uważa ks. dr hab. Paweł Rabczyński, prof. UWM.

- W czasach Kopernika było to prostsze. Nie było takiego szumu informacyjnego i tylu bodźców, które teraz do nas docierają. To był czas obserwacji i zachwytu nad rzeczywistością taką, jaka ona jest, czyli w sposób realistyczny i racjonalny. Dziś podchodzimy do rzeczywistości z założeniami przyjętymi z góry - podkreśla ks. Rabczyński.

Przypomina, że główną myślą teologiczną Mikołaja Kopernika był teizm i kreacjonizm. - Wierzył i ufał, że Bóg stworzył świat. Nie mówił, w jaki sposób to zrobił. Do dziś zostawiamy to empirystom, kosmologom i biologom, aby zgłębiali te tajniki - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy