Wydarzenie odbędzie się 31 maja w Olsztynie. Ruszyła rejestracja uczestników.
Organizatorem konferencji jest Zespół Placówek Specjalnych w Olsztynie i Wydział Teologii UWM w Olsztynie. - Wielu z nas, słysząc w mediach czy środowisku lokalnym, w miejscu pracy, czasami w rodzinie o próbach samobójczych, w tym tych, które zakończyły się śmiercią, zadaje dwa pytania: "Dlaczego to zrobił/a?" oraz "Czy i dlaczego nikt nie zauważył, że coś się z tym człowiekiem działo?". Owe pytania nabierają wzmocnionego wydźwięku, gdy próbę samobójczą podejmuje dziecko - mówi Magdalena Świtalska, jedna z organizatorek konferencji.
W 2021 r. odnotowano w kraju 1496 prób samobójczych, z czego 127 zakończyło się śmiercią. W 2022 r. było już 2031 prób samobójczych, z czego 150 zakończyło się zgonem. W naszym województwie odnotowano w 2022 r. 83 próby samobójcze, a 11 z nich miało tragiczny finał.
- Patrząc na statystyki i przyczyny prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, musimy zmienić sposób myślenia i zachęcać do zdobywania przez dorosłych podstawowej wiedzy i umiejętności z zakresu profilaktyki i prewencji zachowań autoagresywnych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W suicydologii, tj. nauce szeroko zajmującej się zachowaniami autodestrukcyjnymi - samookaleczeniami, samobójstwami, wskazuje się na poszukiwanie przyczyn i skłonności do autoagresji w czynnikach wewnętrznych (jak zdrowie psychofizyczne) i zewnętrznych (jak problemy, traumy). Ktoś może mieć większą lub mniejszą predyspozycję do autodestrukcyjnych zachowań i te silniejsze predyspozycje, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, będą zależne od czynników zewnętrznych, tj. od relacji w rodzinie, szkole, wśród rówieśników, w social mediach. Staną się one swoistymi tzw. czynnikami zapalnymi, które przy braku właściwego wsparcia i zrozumienia będą ukierunkowywały dziecko do zachowań autoagresywnych - wyjaśnia.
Konferencja skierowana jest do osób zawodowo pracujących z dziećmi i młodzieżą, tj. opiekunów, wychowawców oraz rodziców, osób duchownych i studentów. - Chodzi o uwrażliwienie, wyczulenie dorosłych na "wychwytywanie fałszywych nut" w zachowaniu lub wypowiedziach naszych dzieci czy podopiecznych, które mogą być niepokojące. Chcemy wskazać, jak reagować i pomagać dzieciom w kryzysie emocjonalnym - mówi M. Świtalska.
- Jako prelegentów zaprosiliśmy, moim zdaniem, najlepszych obecnie w Polsce specjalistów z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego w Warszawie i twórców portalu edukacyjnego "Życie warte jest rozmowy", takich jak: Halszka Witkowska, Jolanta Palma, ks. Tomasz Trzaska, Ryszard Jabłoński - dodaje.
Planowane szkolenia odbędą się w dwóch terminach. Pierwsza część - teoretyczna - odbędzie się 31 maja, część druga - praktyczna - w październiku.
Szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ.
Link do rejestracji TUTAJ.