Nowy numer 39/2023 Archiwum

Frombork. Katedra zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu Zabytek Zadbany

Konkurs organizowany jest przez Generalnego Konserwatora Zabytków oraz przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Prestiżowa nagroda jest dużym wyróżnieniem dla prac podejmowanych na fromborskim wzgórzu katedralnym. W czerwcu 2023 r. archidiecezja warmińska zakończy prace remontowe i konserwatorskie prowadzone w na terenie Zespołu Katedralnego - Pomnika Historii we Fromborku. Zbliża się czas podsumowania inwestycji, których efekty nie zawsze widać gołym okiem, a warto o nich wiedzieć.

- Prace zostały zrealizowane w ramach zadania: „Pomnik historii Frombork - Zespół Katedralny - konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zespołu obronnego i katedralnego (wybranych obiektów) wraz z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych”, ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. - Nasza diecezja rozpoczęła przygotowania do realizacji tego zadania w 2015 r. W dniu 24 października 2017 r. prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów i minister kultury i edukacji wydał decyzję o dofinansowaniu kwotą 18 114 698,15 zł projektu Archidiecezji Warmińskiej. Całkowity koszt działań zamykał się kwotą 21 311 409,59 zł - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski, proboszcz parafii katedralnej we Fromborku.

Zakres projektu obejmował: prace konserwatorskie elewacji katedry zniszczonej przez długoletnie zamakanie oraz witraży i szklenia okien, prace konserwatorskie polichromii prezbiterium, remont istniejącej w katedrze instalacji elektrycznej wraz z wykonaniem nowego oświetlenia eksponującego. Prace były prowadzone również w dwóch zakrystiach i Kaplicy Polskiej.

- Niezbędne i konieczne były prace budowlano-konserwatorskie przy fundamentach budynku katedry, dziedzińca i wjazdu na teren warowni. Nawierzchnie dziedzińca i sam wjazd zostały tak zaprojektowane, by umożliwić dojazd pojazdów gaśniczych w wypadku zagrożenia pożarowego, co do tej pory było niemożliwe. Mieliśmy sposobność, w czasie ćwiczeń zorganizowanych przez PSP Braniewo zobaczyć jak sprawnie 14 jednostek gaśniczych wjechało pod samą katedrę - opowiada ks. Jacek, zaznaczając, że celem realizacji tego zadania było poprawienie bezpieczeństwa ppoż. poprzez zainstalowanie systemów alarmowych, wybudowanie bezpiecznego wjazdu na teren dziedzińca katedralnego, a także wybudowanie zbiornika z wodą - 200 m3, który dziś zabezpiecza nie tylko katedrę, ale i mieszkańców miasta.

Kompleks został przystosowany do osób z niepełnosprawnością. W budynku muzeum została zamontowana winda i specjalne platformy, które dostosowują budynek do potrzeb niepełnosprawnych. Oprócz tego wykorzystanie środków europejskich pozwoliło na przeprowadzenie remontu poddasza katedry i pomieszczenia skarbca.

- Dzięki tym działaniom ilość przestrzeni do zwiedzania została zwiększona praktycznie o sto procent. Turysta będzie mógł zwiedzić te miejsca, które do tej pory były niedostępne i podziwiać oryginalną więźbę dachową z XV i XVI w., a także zobaczyć piękne naczynia liturgiczne w skarbcu. Wejście na poddasze i do skarbca wymaga wysiłku, nie każdy będzie mógł wejść. Mając to na uwadze w ramach przystosowania zwiedzania katedry dla osób niepełnosprawnych w wejściu głównym zostały zamontowane ekrany z filmem interaktywnym, tak by chociaż w ten sposób dostać się do tych wyjątkowych miejsc - wyjaśnia ks. Wojtkowski.

- Dużym wyzwaniem był wkład własny do projektu na poziomie 3 200 000 zł. Ostatecznie realizacja była możliwa dzięki darczyńcom i mecenasom: Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN, Fundacji LOTOS, Fundacji ENERGA - dodaje.

Prace zrealizowane z funduszy europejskich wzmocniły potencjał edukacyjny i kulturalny Zespołu Katedralnego.
- W 2023 r. w 550. rocznicę urodzin i 480. rocznicę śmierci kanonika Mikołaj Kopernika zapraszamy na wydarzenia związane z jubileuszem: Musical Kopernik - 20 maja w godzinach wieczornych; 56 Festiwal Muzyki Organowej; w sierpniu IV edycja Festiwalu Nauki i Sztuki Copernicus Open. Będą także warsztaty i wystawy w Wozowni Sztuk - zaprasza kapłan.

Działania kulturalne realizowane są dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, a także dzięki spółkom Skarbu Państwa: Bankowi PEKAO S.A i Polskiemu Koncernowi Naftowego ORLEN, który jest Mecenasem Muzeum Pomnika Historii „Frombork - Zespół Katedralny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast