Na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli religii.
Wydział Nauki Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie zorganizowały konferencję szkoleniową dla nauczycieli religii, podczas której wykład „Jak rozmawiać z trudnymi rodzicami?” wygłosiła Anna Maria Jędrzejewska, pedagog z wieloletnią praktyką szkoleniową.
- Co roku organizujemy taką konferencję na rozpoczęcie nowego roku katechetycznego. To czas mobilizacji, przypomnienia tego, co jest najważniejsze w misji nauczyciela religii. Omawiamy również sprawy bieżące, przekazujemy ważne ogłoszenia, przybliżamy działalność Warmińskiego Duszpasterstwa Młodzieży - wymienia ks. Adam Bielinowicz, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.
Zauważa, że spotkanie katechetów z archidiecezji warmińskiej to czas na spotkanie i rozmowy. - Często znają się ze studiów, a pracują w różnych szkołach i miejscowościach. To okazja do rozmów - uśmiecha się dyrektor.
Nie ukrywa, że największą bolączką, jeśli chodzi o katechezę, jest fakt, że wielu uczniów szkół ponadpodstawowych nie uczęszcza na lekcje religii. - Jeśli spojrzeć na to od strony organizacji nauczania w Polsce, to katecheza konkuruje z wagarami. Wielu uczniów, nawet wierzących, stawianych jest przed dylematem, czy wcześniej wrócić do domu, czy poświęcić czas na religię. To problem szczególnie widoczny u uczniów, którzy dojeżdżają do szkół z innych miejscowości. Z pewnością sytuacja by się zmieniła, gdyby lekcja etyki była obowiązkowa. Wówczas uczeń musiałby zdecydować, czy chodzi na katechezę, czy na etykę. Tak jest w wielu krajach Europy - uważa ks. Bielinowicz.
Na spotkaniu obecny był abp Józef Górzyński. - Corocznie temat konferencji określany jest na podstawie rozmów z katechetami i wskazany jako warty podjęcia. Oczywiście z początkiem roku szkolnego zwracamy uwagę na ważne kwestie, omawiamy nowe trendy. Życie jest dynamiczne i trzeba to wszystko wziąć pod uwagę. Dlatego tak ważny jest bezpośredni kontakt, wspólne spotkania - wyjaśnia metropolita warmiński.
Podkreśla, że dzięki rozmowom i wymianom doświadczeń rysuje się rzeczywisty obraz szkoły i jej problemy. - Dzięki temu nie poruszamy się w świecie wyobrażeń, a w świecie realnym. Realizm dotyczący katechezy najlepiej znają katecheci. Spotkanie daje możliwość wypowiedzenia i opisania realiów - mówi abp Górzyński.
Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty, zauważa, że demokracja umiera, kiedy umierają wartości. - Katecheza, abstrahując od łaski wiary, to spotkanie ze światem wartości i ducha. To przekazywane wartości, takich jak godność osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, roztropność związana z mądrością, a nade wszystko miłość, która jest podstawowym zadaniem nas, jako ludzi - uważa kurator oświaty.
Wskazuje jeszcze na wolność, która wiedzie człowieka przed drzewo poznania, gdzie dokonuje on wyboru między dobrem a złem. - W wolności trzeba wiedzieć, po które owoce sięgać - podkreśla.
Wskazuje na fakt, że katecheza to również lekcja wiedzy o cywilizacji, która istnieje w Europie: grecka filozofia, rzymskie prawo i chrześcijaństwo, bez którego nie można zrozumieć Europy. - Katecheza ma więc olbrzymią rolę. Stąd odpowiedzialność katechetów, którzy powinni być mistrzami dla młodego człowieka. Jego życiem powinno być przykładem dla młodych. Jeśli ktoś chce wyrugować religię z życia publicznego, to tak naprawdę działa w kierunku społecznej destrukcji - uważa kurator.