Posłaniec Warmiński

Stare druki w kolekcji biskupów warmińskich

W ramach 21. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki w Instytucie Północnym w Olsztynie wykład wygłosił ks. dr Tomasz Garwoliński.

Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego wraz z Muzeum Warmii i Mazur oraz Biblioteką WSD "Hosianum" – w ramach 21. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki przygotowały cykl wykładów dotyczących zasobów znajdujących się w księgozbiorach muzeum i seminaryjnej biblioteki. Swój wykład: "Stare druki w kolekcji biskupów warmińskich doby renesansu przechowywane w Bibliotece Hosianum w Olsztynie" wygłosił ks. dr Tomasz Garwoliński, dyrektor placówki.

- Skomplikowane losy starych druków o proweniencji warmińskiej, które na przestrzeni dziejów wielokrotnie zmieniały właścicieli i miejsce przechowywania, sprawiają, że pełne odtworzenie księgozbiorów biskupów warmińskich staje się niemożliwe. Największe zniszczenia i rozproszenie wywołały najazdy szwedzkie w XVII i na początku XVIII wieku oraz działania i skutki II wojny światowej - wyjaśniał ks. Garwoliński.

Najstarszy wolumin w zbiorach Biblioteki "Hosianum" z 1472 roku należał do księgozbioru biskupa Łukasza Watzenrodego. Składa się z dwóch druków prawniczych autorstwa włoskich kanonistów: Federiga Petrucciego i Antoniego de Butrio. Co ciekawe, na kartach woluminu znajdują się odręczne notatki poczynione przez kanonika Mikołaja Kopernika.

- Zapiski marginalne uczynione przez Kopernika zostały odkryte także w innych drukach Biblioteki "Hosianum". Są to księgi prawnicze, filozoficzne i teologiczne z końca XV i początku XVI wieku. Należy przyjąć, że skoro z ksiąg tych korzystał wielki astronom, zostały one zakupione za pieniądze jego wuja i należały do jego księgozbioru - mówił ks. Garwoliński.

Wielkie zasługi w powiększaniu biblioteki biskupiej miał Jan Dantyszek. Dzięki licznym kontaktom sprowadzał książki prawnicze, filozoficzne i teologiczne. Największy zachowany księgozbiór należał do bp. Marcina Kromera. W zbiorach Biblioteki "Hosianum" znajduje się aż 112 druków w 57 woluminach przypisywanych temu biskupowi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..